Çeyrek asır sonra ilk adımını attı

Çeyrek asır sonra ilk adımını attı
Çeyrek asır sonra ilk adımını attı
- Kahramanmaraş'ta parkinson hastası kadın, uygulanan özel tedaviyle 25 yıl sonra desteksiz yürümeyi başardı - Parkinson hastası Bolat: - "Çocuklarım beni yürürken gördüğünde çok mutlu oldu"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İZZET MAZI - Kahramanmaraş'ta yaşayan Parkinson hastası Bedriye Bolat, bölgede ilk kez uygulanan özel bir tedavi sonucu 25 yıl sonra desteksiz yürümeyi başardı.

Merkez Dulkadiroğlu ilçesi Dereli Mahallesi'ndeki evinde eşi ve çocuklarıyla ikamet eden 55 yaşındaki Bolat, 25 yıl önce yakalandığı Parkinson hastalığı nedeniyle kaybettiği yürüme kabiliyetine yeniden kavuştu.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Şeyda Çevik, Bedriye Bolat'a yaklaşık bir ay önce "Apomorfin" isimli ilacı alt karın bölgesinden cilt altına doğrudan uygulayarak tedavi gerçekleştirdi.

Tedavi süreci hastanede takip edilen Bolat, gözle de görülen hızlı iyileşmenin ardından el ve ayak fonksiyonlarını yeniden kazandı.

Bedriye Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen çeyrek asrın ardından desteksiz olarak yürümeyi başarmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tedavi sonrası destek almadan yerinden kalkabildiğini ve birçok işini de kendisinin yaptığını ifade eden Bolat, "Çocuklarım beni yürürken gördüğünde çok mutlu oldu. İlaçlarımı düzenli olarak kullandığım sürece hiç problem yaşamıyorum. Çok şükür iyileştim artık. Her işimi kendim yapıyorum. Bu hastalığa yakalanan varsa beklemesin, gelsin tedavisini olsun" dedi.

Ahmet Bolat ise eşinin yıllardır çeşitli merkezlerde tedavi gördüğünü, ancak yürüyemediğini belirterek, şifayı Necip Fazıl Şehir Hastanesinde yapılan tedavide bulduklarını kaydetti.

Doktor Şeyda Çevik'in uyguladığı tedavisiyle eşinin ilk defa kendi başına ayağa kalkıp, kendi işini yapmaya başladığını anlatan Bolat, "Çok mutluyuz, teşekkür ederiz" diye konuştu.

- "Apomorfin infüzyon" tedavisine olumlu yanıt verdi

Nöroloji Uzmanı Şeyda Çevik de 30 yaşından bu yana Parkinson hastalığıyla mücadele eden Bedriye Bolat'a daha önce piyasadaki tüm tedavi yöntemlerinin uygulandığını, fakat vücudunun hiçbirisine cevap vermediğini ifade etti.

Bağımsız hareket kabiliyetini kaybettiği için Bolat'a daha önce bölgede hiç uygulanmayan "Apomorfin infüzyon" tedavisini uygulamaya karar verdiklerini dile getiren Çevik, şunları kaydetti:

"Hasta bize geldiğinde ileri Parkinson evresindeydi. Aşırı derecede titremesi ve hareketlerinde belirgin yavaşlama vardı. İlk adımı bile atmakta güçlük çekiyordu. Parkinson hastalığının tedavisi çok sınırlı sayıdadır. Hastamız piyasadaki tedavilere artık cevap veremez hale gelmişti. Biz de hastamızı 'Apomorfin infüzyon' açısından değerlendirdik ve tedaviye olumlu yanıt verdi. Artık bağımsız şekilde yatağından kalkabiliyor ve kendi isteğiyle ilk adımını atabiliyor."

Şeyda Çevik, bu tarz hastaların tedavileri için bundan sonraki tedavi takip sürecinin önemli olduğunu da sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    Doktor