CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta:
- "Siyasetteki kavgadan, gerginlikten bıktım. Bu ülkeye huzuru, barışı getirmek istiyorum. Görüşü, inancı ne olursa olsun bütün vatandaşlarıma hizmet etmek istiyorum" - "Bir grup etnik kimlik üzerinden, bir başka grup din üzerinden siyaset yapıyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye. Benim bildiğim inancım, ahlakım, bana öğretilen ibadet Allah için yapılır. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaz"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyasetteki kavgadan, gerginlikten bıktım. Bu ülkeye huzuru, barışı getirmek istiyorum. Görüşü, inancı ne olursa olsun bütün vatandaşlarıma hizmet etmek istiyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, parti otobüsünden vatandaşlara hitap etti.

İnsanların büyük acılar yaşadığının savunan Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin 13 yıldır iktidarda olduğunu ancak bütün dertlerin aynen devam ettiğini belirterek, ülkede huzuru ve refahı sağlayacağını anlattı.

Kılıçdaroğlu, kim olursa olsun, oy versin vermesin 78 milyon yurttaşı kucaklayacağını, bağrına basacağını ve hiçbir ayrım yapmayacağını vurgulayarak, siyasi kavgalardan, gerginlikten bıktıklarını kaydetti. 

"Gencecik, fidan gibi çocuklarımız neden hayatlarını kaybediyor" diye soran Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ben bu ülkenin insanını seviyorum. Bu ülkenin insanını hizmet etmek istiyorum. Benim köşeyi dönmek gibi bir alışkanlığım yok, benim kul hakkı yemek gibi bir alışkanlığın yok. Allah nasip etmesin. Ben bu memlekette herkesin huzur içerisinde yaşamasını istiyorum. Esnafı, çiftçisi, emeklisi kazanmalı, herkes kazanmalı. Neyimiz eksik Allah aşkına."

Ülkede namuslu, halkı düşünen siyasetin eksik olduğunu iddia eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, umudun ise gençler olduğunu vurguladı.

"Yetkiyi saraydan değil, bu ülkenin insanından istiyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir grup etnik kimlik üzerinden, bir başka grup din üzerinden siyaset yapıyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye. Benim bildiğim inancım, ahlakım, bana öğretilen ibadet Allah için yapılır. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. Siyasetin konusu vatandaşın çocuğu işsizse iş bulmaktır, dış politikada devleti savunmaktır. Çiftçi kazanamıyorsa, kazanacağı ortamı yaratmaktır. Biz bütün bunları bıraktık din, iman, etnik kimlikle uğraşıyoruz. Yazık, günah bu memlekete. Bizi ayrıştırıp bölüyorlar. Siyasetteki kavgadan, gerginlikten bıktım. Bu ülkeye huzuru, barışı getirmek istiyorum. Görüşü, inancı ne olursa olsun bütün vatandaşlarıma hizmet etmek istiyorum."

- "Bütün fakirlerin umudu benim"

 Elbistan Şeker Fabrikasında geçici işçilerin çalıştığını anımsatarak, işçilerin kendisine, 'Bizim derdimiz var tek umudumuz sizsiniz' dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Evet bu ülkedeki bütün fakirlerin umudu benim. Ben onların çıkarlarını sonuna kadar savunacağım. Bu ülkedeki esnafın, çiftçinin, emeklinin, tüccarın güvencesi benim. Onlara açık çek veriyorum" dedi. 

Vatandaşın borç batağında olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, hakça bir düzen isteğini  vurgulayarak, "Kredi kartı, tüketici kredisi borcu, dünyanın borcu yıkılmış sırtına. Onlara sözüm var o faizlerin en az yüzde 80'ini sileceğim. Vatandaşı borç batağından kurtaracağım" diye konuştu.

- "Asgari ücretin netini bile benden öğrendiler"

Emekliye bayramlarda ikramiye vereceklerini yineleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

 "Bas bas bağırıyorlar 'kaynak nereden' diye. Sen dünyanın parasını götürürken kimse kaynak sormuyor da emekliye 2 maaş ikramiye verince mi aklın başına geliyor. Düne kadar 'kaynak yok' diyorlardı. Şimdi Allah'a şükür onlar da 'biz de vereceğiz' diyor. 13 yıldır sen armut mu topluyordun. Asgari ücreti net bin 500 lira yapacağız. Asgari ücretin netini bile benden öğrendiler. Çünkü o asgari ücretlinin hangi zor şartlarda geçindiğinden bile haberleri yok. 7 Haziran'dan önce 'olmaz, olmaz, olmaz' diyorlardı şimdi biraz utangaç 'biz de bin 300 lira yacağız' diyorlar. Peki neden bin 500 lira yapmıyorsun.  Emekliye, esnafa, işçiye gelince para yok yandaşa gelince havuzlar dolu. Bu düzeni değiştireceğim, inanca hakça bir düzen getireceğim."

- "CHP çatısı altında birleşeceğiz"

Cama bakarak konuşan biri olmadığını ifade eden ve tam gün eğitimi getireceğini, çocukların öğle yemeğini okulda hiçbir bedel ödemeden ücretsiz yiyeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biliyorum yine 'kaynağı nereden bulacaksınız' diyecekler. Hiç endişe etmeyin, sözüm söz, gerekirse boğazımdan keseceğim o çocuklara yemeği vereceğim. Hiç kimse endişe etmesin. Çözüm Süreci ile Türkiye'yi nereye getirdiklerini gördünüz. 'Bu yol, usul yanlıştır' dedim. 'Hayır bizim yaptığımız yon doğrudur' dediler. Bitiremediler ama benim size sözüm var ben bu sorunu bitireceğim. Açık ve net söylüyorum bu sorunu ancak ve ancak CHP çözer. CHP dışında hiçbir parti bu sorunu çözemez."

Sosyal yardımları en az 2 katına çıkaracağını ve hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altında olmayacağını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yoksulluğu asla teşhir etmeyeceğiz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Ülkede refah ve huzur isteyenler çoğunlukta. Onun için bölünmeden, ayrışmadan CHP çatısı altında birleşeceğiz. Siz bana bu yetkiyi verirseniz ben öyle 13 yıl da istemiyorum ben sadece sizden 4 yıl istiyorum. Bu sürede farklı, huzurlu, refahı paylaşan bir Türkiye olacak. Ben sizden 4 yıl istiyorum. Onların 13 yılda yapamadıklarını ben 4 yılda yapacağım. 4 yıla hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiç kimsenin endişesi olmasın."

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından, partililere karanfil attı, beyaz güvercin uçurdu.