Çiftçilere "toprak analizi" uyarısı

Çiftçilere "toprak analizi" uyarısı
Çiftçilere "toprak analizi" uyarısı
- Elbistan Ziraat Odası Başkanı Bulut: "2015 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırmaları gerekiyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, 2015 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Bulut, gazetecilere yaptığı açıklamada, odadaki laboratuvarda toprak analizi yapıldığını hatırlattı.

Tarımsal destek programından faydalanmak isteyen çiftçilere yardımcı olduklarını vurgulayan Bulut, ocaktan bu yana 450 çiftçinin analiz yaptırdığını dile getirdi.

Çiftçilerin 31 Ağustos 'a kadar müracaat edebileceğini anlatan Bulut, şöyle konuştu:

"2015 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırmaları gerekiyor. Üreticilerimize yıl içerisinde işledikleri çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak. Toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olanlara mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak. Bu yıl için çiftçilere dekar başına 2,5 lira  toprak analiz desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için dekar başına 3,3 lira mazot ve 4,75 lira gübre desteği sağlanacak."

 


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  2015

  ,

  kayıt