Defne yaprağı, köylü kadınların geçim kaynağı oldu

Defne yaprağı, köylü kadınların geçim kaynağı oldu
Defne yaprağı, köylü kadınların geçim kaynağı oldu
- Kahramanmaraşlı kadınlar, defne yaprağı toplayarak aile bütçelerine katkı sağlıyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yaşayan köylü kadınlar, defne yaprağı toplayarak  aile bütçelerine katkı sağlıyor.

İlçeye bağlı Gökçeli Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, son yıllarda " altın bitki" olarak nitelendirdikleri defne ağacının yapraklarından gelir elde ediyorlar. Kimi kadınlar aile bütçesine katkı sunarken, kimileri de çeyiz parası ve okul harçlıklarını defne yaprağından çıkarıyor.

Ormanlık alanda topladıkları defne yapraklarını sırtlarında taşıyan kadınlar, zor şartlara rağmen binbir zahmetle topladıkları yaprakları satarak, aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Kadınlardan Fatma Gökçeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin genellikle engebeli arazide bulunduğundan tarım yapamadıklarını, geçimlerini ise genellikle hayvancılıkla sağladıklarını söyledi.

Yaz aylarında başta Çukurova bölgesi olmak üzere çeşitli yerlere giderek mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını anlatan Gökçeli, şöyle konuştu:

"Şu anda da defne yaprağı topluyoruz. Başka yapacak işimiz yok. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Kesim yaptığımız yerlerde üç yıla kadar kesim yapamıyoruz. Köyümüzde defne sahasının geniş olması nedeniyle, değişik bölgelerde her yıl kesim yaparak aile bütçemize katkı sağlıyoruz."

- Çeyizler ve okul harçlıkları defneden

Raziye Gökçeli de defne işinde kadınların yanı sıra genç kızların ve öğrencilerin de çalıştığını ifade etti.

Öğrencilerin okul harçlıklarını çıkarttığını belirten Gökçeli, "Kızlarımız da çeyiz paralarını defne yaprağı toplayarak kazanıyor" dedi.

Üniversite öğrencisi Hatice Gökçeli ise defne yaprağı sayesinde hem okul harçlığını çıkardığını hem de ailesine destek olduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Aile

  ,

  Tarım

  ,

  Okul

  ,

  sosyal

  ,

  genç