Demir korkululukları "ağaçlar yuttu"

Demir korkululukları "ağaçlar yuttu"
Demir korkululukları "ağaçlar yuttu"
- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, ağaçların, demir korkulukları gövdesine alarak büyümesi görenleri şaşırtıyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan ilçesinde bir çınar ve söğüt ağacının, demir korkulukları gövdesine alarak büyümesi görenleri şaşırtıyor.

Köprübaşı Mahallesi'nde bir kamu kurumu ile Pınarbaşı mesire alanında bulunan çınar ve söğüt ağacı, içinden geçen demir korkuluklara rağmen büyümeyi sürdürüyor.

Ziraat Mühendisi Harun Dal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle parkelerde bu şekilde demirleri yutan ağaçlar gördüğünü söyledi.

Ağaçların da diğer canlılar gibi bir savunma mekanizması olduğunu belirten Dal, yaşanan durumun, ağaçların kendi yarasını onarmasını ve ortama uyum sağlamasını gösterdiğini ifade etti.

Ağaçların, oluşan yaraları kapatma adına bu şekilde gelişim sergilediğine işaret eden Dal, şunları kaydetti:

"Bunu uzun zamana yayarak görüntüleyebilseydik, ağacın, küçükken rüzgarın da etkisiyle oluşan yaraları onarma mekanizmasıyla demiri zamanla içine aldığını görürdük. Ağacın demiri yutması nedeniyle bir enfeksiyon durumu olabilirdi. Fakat ağaçlar bu durumu ekarte etmişler. Ortama uyum sağlayarak gelişimlerini sürdürmüşler. Demirin ağaç içerisinde zamanla çürümesi ağaç için önemsizdir."


    ETİKETLER:

    Kamu

    ,

    Ziraat