Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar, Elbistan ilçesinde protesto edildi.İlçe Çarşı Atik Cami önünde öğle namazı...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar, Elbistan ilçesinde protesto edildi.

İlçe Çarşı Atik Cami önünde öğle namazı sonrası toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi grup, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Grup adına açıklama yapan AGD Elbistan Şubesi Başkanı Emre Göçer, 66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

İşgalci Çin Yönetiminin, Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına müsaade etmemekte olduğunu dile getiren Göçer, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde namaz kılmalarına da müsaade etmemektedir. Kişilerin evlerinde bulunduracağı Kur'an-ı Kerim ve seccade sayısına kadar müdahale edebilme hakkını kendinde gören bir yönetimin insan hak ve özgürlüklerinin ne kadar uzağında olduğu aşikardır. Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır."

Basın açıklamasının ardından grup daha sonra dağıldı.