Dünya Ormancılık Haftası

Dünya Ormancılık Haftası
Dünya Ormancılık Haftası
- Andırın ilçesinde bin fidan toprakla buluştu, vatandaşlara fıstık çamı ve sedir fidanı dağıtıldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Andırın ilçesinde  Dünya Ormancılık Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, hafta kapsamında Andırın Orman İşletme Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Andırın Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Ortaokulu Salonunda düzenlenen törende, ormanların bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağı olduğunu belirtti.

Binlerce bitki ve hayvan türünün yaşadığı ormanların aynı zamanda birer oksijen ve yağmur fabrikası, erozyonun önlenmesinde de tarımın sigortası olduğunu dile getiren Tetik, "Hayatımızın her safhasında, doğduğumuzda sallandığımız beşikten, kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap , yazdığımız defter, oturduğumuz sandalyelerle bizlere sayısız faydalar sunan ormanlarımızı korumak sadece orman yetkililerimizin değil, tüm kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, basınımızın ve halkımızın ortak görevidir" diye konuştu.

Andırın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Tekin Poyraz'ın ormanların faydaları hakkında verdiği bilginin ardından, hafta münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Daha sonra, protokol mensupları ve öğrenciler okul bahçesinde bin fidanı toprakla buluşturdu.

Törene, Kaymakam Mustafa Maslak, Belediye Başkanı Baki Tezcan, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Onur Keysan, Sulh Hukuk Hakimi Serdar Tuna, Andırın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muharrem İmalı, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Bu arada, Orman Haftası nedeniyle, cuma namazı çıkışında Kaymakam Maslak,  Belediye Başkanı Tezcan ve Tetik tarafından vatandaşlara fıstık çamı ve sedir fidan dağıtımı yapıldı.