Dünya üçüncüsü Beytullah Eroğlu, memleketi Kahramanmaraş'ta

Dünya üçüncüsü Beytullah Eroğlu, memleketi Kahramanmaraş'ta
Dünya üçüncüsü Beytullah Eroğlu, memleketi Kahramanmaraş'ta
- Milli yüzücü Beytullah Eroğlu: - "Önümüzde paralimpik oyunları var. İnşallah orada da bayrağımızı dalgalandırmak için tekrardan çalışmalara başlayacağım"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Dünya Yüzme Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan bedensel engelli yüzücü Beytullah Eroğlu, memleketi Kahramanmaraş'ta şampiyon gibi karşılandı.

Milli sporcu, Kahramanmaraş Havalimanı'nda, yakınları ve sevenleri tarafından davul zurna eşliğinde karşılanıp omuzlarda taşındı. Beytullah Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Türkiye tarihinde Dünya Yüzme Şampiyonası'ndan madalya ile dönen ilk sporcu olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Şampiyonada elinden geleni yaptığını dile getiren Eroğlu, "En büyük hedeflerimden birisi Dünya Şampiyonası'nda bayrağımızı dalgalandırmaktı, bunu da başardım" dedi. 

Başarıyı çok çalışmakla kazandığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ailemde bildiğiniz üzere bir şampiyon (Şeref Eroğlu) daha var. Onun izinde ilerlemek istiyorum. Önümüzde paralimpik oyunları var. İnşallah orada da bayrağımızı dalgalandırmak için tekrardan çalışmalara başlayacağım."

Engelli vatandaşlara seslenen Beytullah Eroğlu, bu kişilerin de bir an önce spora başlamaları tavsiyesinde bulundu.

 

- 8 milyon engelliye "ses ve nefes"

 

Ay-yıldızlı sporcunun amcası, eski milli güreşçi Şeref Eroğlu ise Beytullah Eroğlu'nun kendilerini bir kez daha gururlandırdığını, ailenin de yüz akı olduğunu söyledi.

Beytullah Eroğlu'nun Türkiye'deki 8 milyon engelliye ses ve nefes olduğunu dile getiren Şeref Eroğlu, Beytullah Eroğlu'nun ilkleri yaşattığını kaydetti.

Bedensel engellilerde Avrupa Şampiyonu olan Beytullah Eroğlu'nun bu seferde dünya 3.'sü olduğunu anımsatan Şeref Eroğlu, şöyle devam etti:

"Beytullah sayesinde evinde, odasında ve ailesinde içe kapanık insanları, spor alanına çekmek için uğraşıyoruz. Beytullah, onların dışa açılan yüzü. Her başarılı insanın arkasında birileri olur. Beytullah'a en büyük desteği verenlerden birisi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sayın Kadir Topbaş ile ekibine çok teşekkür ediyorum. Beytullah'ın takip edecek engelli kardeşlerimiz var."

Şeref Eroğlu, milli yüzücüden 2016'da yapılacak olan paralimpik oyunlarda bu kez altın madalya istediklerini sözlerine ekledi.

Milli sporcunun babası Mustafa Eroğlu da oğlunun başarılarından dolayı gurur duyduklarını belirterek, kendisinden 2016'daki paralimpik oyunlarında da madalya kazanmasını istediklerini kaydetti.