Elbistan'da arıcılık kursuna ilgi

Elbistan'da arıcılık kursuna ilgi
Elbistan'da arıcılık kursuna ilgi
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan ilçesinde açılan arıcılık kursuna, kursiyerler ilgi gösteriyor.Elbistan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Halk...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan ilçesinde açılan arıcılık kursuna, kursiyerler ilgi gösteriyor.

Elbistan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Elbistan Ziraat Odası ile Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen arıcılık kursuna vatandaşlar ilgi gösteriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli veteriner Abdurrahman Aygün, Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen kursta yaptığı konuşmada, kursa 5'i bayan 75 kişinin devam ettiğini söyledi.

Arıcılığın önemini anlatan Aygün, şunları kaydetti:

"Kursiyerlere arıcılığın tarihçesi, dünyada ve Türkiye 'deki yeri ve önemi, arıcılık yerinin seçimi, arı ailesinin tanıtılması, kovan çeşitleri, gezgin arıcılık, bal, polen, arı sütü ve üretim teknikleri, ürünlerin pazarlanması ve değerlendirilmesi gibi konularda bilgi veriyoruz. Eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara sertifika vereceğiz."

Kursa katılan 72 yaşındaki Mehmet Duyar  arıcılığa gönül verdiklerini belirtti.

Ailesinin uzun yıllar bu işi yaptığını dile getiren Duyar, "Dedemden, babamdan öğrendiğim tekniklerle 60 yıldır arıcılık yapıyorum. Bu işi daha bilinçli ve teknik özelliklerini öğrenerek yapmak istedim. Kursa katıldım" dedi.

Duyar, arıcılıkla ilgili edindiği bilgileri kursiyerle paylaştı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İŞKUR

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  eğitim

  ,