Elbistan'da kapalı yöntem karaciğer ameliyatı yapıldı

Elbistan'da kapalı yöntem karaciğer ameliyatı yapıldı
Elbistan'da kapalı yöntem karaciğer ameliyatı yapıldı
- İlçede 17 yaşındaki hastanın, kapalı yöntem ameliyatla karaciğerindeki kist çıkartıldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan Devlet Hastanesinde ilk kez kapalı yöntemle karaciğer ameliyatı yapıldığı bildirildi.

Karın ağrısı şikayetiyle Elbistan Devlet Hastanesine başvuran 17 yaşındaki Cansu Karataş, yapılan muayenede karaciğerinde kist tespit edildi.

Hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Fatih Yeğen tarafından yapılan ameliyatla, hastanın karaciğerindeki kist çıkarıldı.

Ameliyatının ardından 2 gün gözetim altında tutulan Karataş, sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine taburu edildi.

Yeğen, yaptığı açıklamada, hastaya kapalı yöntemle 3 birer santimetrelik delik açılarak, açık yöntemle dahi ulaşılması zor bir alanda bulunan kistin başarıyla alındığını söyledi.

- "Elbistan'da ilk kez yapıldı"

Elbistan'da böyle bir ameliyatın ilk kez yapıldığını dile getiren Yeğen, şunları kaydetti:

"Bu hastalık, karın ağrısıyla veya başka sebeplerle yapılan tetkikler sırasında rastlantısal olarak tespit edilir. Tedavisi sıklıkla ameliyattır. Bu ameliyat açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Ülkemizde genellikle operasyon açık yöntemle yapılmakta olup son yıllarda belirli merkezlerde kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Kapalı yöntemin avantajları ise açık yöntemde 20-30 santimetre olan kesi yerine küçük kesilerden ameliyatın gerçekleştirilmesi, hastanede kalış süresinin kısa olması, hastanın günlük yaşantısına kısa sürede dönmesi, estetik olarak karın görünümünde değişiklik olmamasıdır."

Hastane Başhekimi Nedim Kızılkaya da hastanelerinde ilk defa bu yöntemle bir ameliyat gerçekleştirildiğini belirtti.

Ameliyatın başarıyla sonuçlanmasına da sevindiklerini dile getiren Kızılkaya, "Başarılı ameliyatından dolayı doktorumuzu ve ekibini tebrik ediyorum. Hastamıza da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diye konuştu.


    ETİKETLER:

    Fatih

    ,

    operasyon