Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Bu günlerde bolca vaat görüyoruz pazar yeri gibi. Gelen giden bir şey söylüyor. Sırtında yumurta küfesi olmayanlar bolca cümleler sarf ediyorlar" - "Her zaman olduğu gibi vatandaşlarımıza çok açık davranacağız. Dürüst ve şeffaf davranacağız ki, vatandaş bizim ne yaptığımızı çok iyi bilsin"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bu günlerde bolca vaat görüyoruz pazar yeri gibi. Gelen giden bir şey söylüyor. Sırtında yumurta küfesi olmayanlar bolca cümleler sarf ediyorlar" dedi.

Yıldız, Elbistan ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin gelişiminin sanayi toplumu olmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

2008 yılında dünyanın büyük üç kriz yaşadığını ancak Türkiye'nin çok etkilenmediğini ifade eden Yıldız, bunun istikrarla mümkün olduğunu kaydetti.

Temeli atılan OSB'nin yalnızca Elbistan'ın değil, tüm bölgenin cazibe merkezi olacağını dile getiren Yıldız,  AK Parti hükümeti olarak OSB'lerin önünü açan birtakım uygulamalar yaptıklarını belirtti.

OSB'nin kurulmasından sonra buralara kalifiye eleman yetiştirmek için meslek liseleri açıldığına işaret eden Yıldız, burada da bir meslek lisesinin kurulmasının gündemde olacağını belirtti.

Yaklaşan seçimlere değinen Yıldız, muhalefet partilerinin vaatlerini eleştirerek, şunları söyledi:

"Kimse kimsenin kara kaşına kara gözüne oy vermez. Bu günlerde bolca vaat görüyoruz, maşallah pazar yeri gibi. Gelen giden bir şey söylüyor. Sırtında yumurta küfesi olmayanlar bolca cümleler sarf ediyorlar. Gerçi ben doktora sordum, 'bunun sağlığa bir zararı var mı' diye 'yok sağlığa zararı yok' dedi. Ama siyasetin saygınlığının korunması adına çok ciddi sıkıntıları var. Vatandaşımızın ümitleriyle oynama adına çok ciddi sıkıntıları var. O yüzden her zaman olduğu gibi vatandaşlarımıza çok açık davranacağız. Dürüst ve şeffaf davranacağız ki, vatandaş bizim ne yaptığımızı çok iyi bilsin. Ondan sonra 7 Haziran'da vereceği oy başımızın üstüne. İsterse AK Parti'yi, isterse başka partiyi tercih eder."

AK Parti hükümetleri olarak yerli yatırımları önemsediklerine vurgu yapan Yıldız, şöyle devam etti:

"Yerli yatırımı, yerli üretimi teşvik edeceğiz. Kendi tankını, kendi uçağını yapan bir ülke haline geleceğiz. Güneş santralleriyle alakalı ithalat yapılırdı. Şu anda 17 tane fabrika var Türkiye'de. Babalarımız, dedelerimiz zamanından değil, 10 yıl öncesiyle karşılaştırdığımızda bile çok ciddi farklar var. O yüzden Türkiye büyümeye devam etmeli ve kendimizden daha çok sevdiğimiz yavrularımıza, çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak için yaz kış demeden, yağmur çamur demeden gece gündüz koşturmamız lazım."

- "Geçmişte para yatırıma yönelmezdi"

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Elbistan OSB'nin yaklaşık 7 milyon liralık bir yatırım olduğunu ifade ederek, Türkiye'de paranın yatırıma yönelmesinin AK Parti iktidarlarıyla gerçekleşebildiğini belirtti. 

Ünal, şunları kaydetti:

"Geçmişte Türkiye'de sıcak para yatırıma yönelmezdi. Belli merkezlerde dolaşır, yatırıma yönelmez, istihdam oluşturmaz, kısaca risk almaz, belli finans araçları arasında döner ve her seferinde de çok büyük vurgunlar vurulurdu. Bu ülkenin para babaları, devletten çok düşük faizle kredi alırlar, yüksek faizle devlete iç borç olarak verirlerdi. Arada bir tane de kriz çıkarılır, gecelik repolar 7 bin 500'ü bulur ve sonra para faizden çıkar, sonra yerleşik medya üzerinden bir kriz daha çıkarılır, dolar bir fırlar dolarda da vurgun yapılır, dolardan da çıkılırdı. Sonra borsa manipüle edilir, sıcak para borsada da vurgununu yapar yani sıcak para bu finans merkezleri arasında döner yatırıma, riske yönelmezdi."

Geçmişte Türkiye'de her 100 liranın 86 lirasının faize gittiğine de işaret eden Ünal, şu anda toplanan her 100 liranın sadece 14 lirasının faize gittiğini, bunun daha da aşağı çekileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçen Bakan Yıldız ve Ünal, butona çocuklarla birlikte bastı.

Temel atma törenin ardından Gençlik ve Spor Hizmetleri Bakanlığı Elbistan Gençlik Merkezine gelen Yıldız ve Ünal, AK Parti Gençlik Kolları Liselerarası Futbol Turnuvasında dereceye giren okullara ödüllerini verdi.

Program kapsamında merkezde işitme engelli sertifika programına katılan çocuklar, İstiklal Marşını işaret diliyle okudu.