Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
- Engelliler Haftası kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, Engelliler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dire Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Yatılı Bölge Kavşağı'nda toplanan engelli öğrenciler ve aileleri buradan ellerinde dövizler taşıyarak, Necip Fazıl Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İşitme Engelliler Okulu folklor ekibi gösteri sundu. İzleyicilerin uzun süre alkışladığı gösterinin ardından görme engelli öğrenciler şiir okudu.

Daha sonra engelli öğrencilerin yaptığı resim ve çeşitli el sanatlarından oluşan eserlerin bulunduğu sergi salonunun açılışı gerçekleştirildi.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu haftaların engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntıların sağlıklı olduğunu düşünen insanlar tarafından fark edilmesi için birer vesile olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise engelsiz bir Kahramanmaraş için yola çıktıklarını bu kapsamda gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Belediye olarak engelli insanların yüreğinde olmak ve onları motive etmenin gayretiyle çalıştıklarını anlatan Erkoç, bu çerçevede Kültür ve Sosyal İşler Dire Başkanlığı bünyesinde 'Engelliler Şube Müdürlüğü' kurduklarını ifade ederek şunları kaydetti:

"Sırf engelli kardeşlerimizin daha rahat nefes almalarını ve huzurlu bir şehirde yaşamalarını sağlamanın gayretiyle çalışıyoruz.  Onlarında diğer bireyler gibi toplumda rahat edebilecekleri mekanlar inşa edeceğiz. Yapılan projelerimizde bunlara çok önem veriyoruz. İnşallah toplu taşımada çok büyük bir atılım yapıyoruz. Engelli kardeşlerimize de buradan müjde verelim şehir işi minibüs ve halk otobüslerini engellilerin kullanabileceği hale getiriyoruz. Yeni kuracağımız sistemde bununla ilgili kararları aldık. Sistemi önümüzdeki aylarda kurmuş olacağız. Böylelikle kahramanmaraşımızın en önemli sorunlarından birisinin de çözüme kavuşacağı inancındayım"

Erkoç, sadece engelliler haftasında değil 365 gün engelli vatandaşların yanında olunması gerektiğini sözlerine ekledi.