Esnaftan Başbakan Davutoğlu'na teşekkür

Esnaftan Başbakan Davutoğlu'na teşekkür
Esnaftan Başbakan Davutoğlu'na teşekkür
- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kahramanmaraşlı esnaflardan övgüyle bahsetmesi kentte sevinçle karşılandı - Kahramanmaraşlı esnaflardan Celal Toprakkale: "Başbakanımıza kendim, esnaflar ve Kahramanmaraşlılar adına teşekkür ediyorum. Allah gücünü artırsın"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun Kahramanmaraşlı esnaflardan övgüyle bahsetmesi kentte sevinçle karşılandı.

Davutoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Yeni Türkiye Buluşması" programında, babasının esnaf arkadaşı Kahramanmaraşlı Celal Toprakkale'den bahsetmesi kentteki esnaflarca sevinçle karşılandı.

Celal Toprakkale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Başbakan olarak Kahramanmaraş ziyaretine gittiğimde, kalabalığın arasından birisinin Ahmet, Ahmedim diye seslendi. Bir baktım Celal amca, Celal Toprakkale adını hatırlıyorum. 70'li yıllarda babamın esnaf arkadaşıydı ve ticaret yapmıştı. Ne ben onu unutmuştum nede o beni" konuşmasını yakınları tarafından izlettirildiğini, çok duygu yüklü olduğunu söyledi.

Toprakkale, sevincinden Başbakan'a nasıl teşekkür edeceğini bilemediğini belirterek, Davutoğlu'nun çok vefalı biri olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu'nun babasının ve amcasının yakın arkadaşı olması nedeniyle rahmet ve minnetle andığını dile getiren Toprakkale, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş'ta da benim ismim zikrederek taltiflendirmesi beni onurlandırdı, gururlandırdı. Başbakanımıza kendim, esnaflar ve Kahramanmaraşlılar adına teşekkür ediyorum. Allah gücünü artırsın. Başbakanımız memleketimize geldiğinde beni bizzat aradı ve eşi Sare hanım misafirimiz oldu. Bizleri orada da gururlandırdılar. 12 Şubat Kurtuluş etkinliklerinde tekrar geleceğinden bahsederek bizi beklenti içerisinde bıraktı. Evde ailemiz ve çocuklarımızla 12 Şubat'ı iple çekiyoruz."

- Başbakan Davutoğlu'nu evinde misafir etti

Toprakkale, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu gençlik yıllarında evinde misafir ettiğini belirterek, "Kahramanmaraş'tan güzel duygularla ayrılmıştı. Kahramanmaraş'ı hiç unutmayacağını, tekrar tekrar dillendirmişti. Kendisini tekrar misafir etmekten gurur duyacağız. Bizleri onure ettiği için kendim ve Kahramanmaraşlılar adına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.

- Esnaf odalarından teşekkür

Kahramanmaraş Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kahramanmaraşlı esnaflardan Celal Toprakkale'den övgüyle bahsetmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Kentteki bir esnaf büyüğünün güzel şekilde zikredilmesinden duyduğu gururu dile getiren Güler, "Bizlerde bir esnaf ağabeyimizin başbakanın ağzından isminin güzel şekilde zikredilmesi nedeniyle Kahramanmaraş adına, esnaflar adına Celal amcamıza teşekkür etmek için ziyaretine geldik. Celal amcamızın bizlere vereceği öğütleri almak için esnaflarımız adına bir ziyarette bulunduk" diye konuştu.

Kahramanmaraş Bakkallar ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy da Başbakan Davutoğlu'nun vefasına ve Kahramanmaraşlı bir esnafı güzel duygularla anmasından etkilendiklerini belirtti.

50 yıl önce yaşanan bir dostluğun bugün bile hatırlanmasının önemine dikkat çeken Özsoy, şunları söyledi:

"Celal Toprakkale ağabeyimiz 50 yıl öncesinde bir iz bırakıpta şuanda da bahsediliyorsa, bundan Kahramanmaraş adına gurur duyduk. Celal Toprakkale ağabeyimizi de ziyaret ettik. Celal ağabemize esnaflarımızın güzel şekilde hatırlattığı için esnaf ve sanatkarlar adına teşekkür ediyoruz."