Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
- Kahramanmaraş ve ilçelerde tören düzenlendi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta 19 Eylül Gaziler Günü, kent merkezi ve ilçelerde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Elbistan ilçesindeki törende, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, İlçe Jandarma Binbaşı Şahin Kocaköse, Belediye Başkan Vekili Necati Kul, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Elbistan Temsilcisi İlyas Kebeli, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Gaziler Derneği Temsilcisi İlyas Kebeli, törende yaptığı konuşmada, son dönemde artan olaylarda teröre verilen onlarca şehidin herkesi derinden yaraladığını söyledi.

- "Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız"

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Kebeli, şunları kaydetti:

"Yüreğimizde teröre kurban verdiğimiz şehitlerimizin acısıyla buruk bir kutlama yaşıyoruz. Bu günlerde Kürdüyle, Türküyle milletçe birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Son günlerde malum olduğu üzere terör birkez daha çirkin yüzünü göstermiş, bu güzel yurdumun topraklarına gözünü dikmiştir. Kalleşçe kurduğu pusuların cevabını devletimiz geçmişte olduğu gibi bugünde misli ile ödetmiştir. Halkımız her zaman olduğu gibi bugünde teröre karşı bir kez daha Türk milletinin bir ve beraber olduğunu gözler önüne sermiştir."

Konuşmanın ardından bazı öğrenci ve gaziler, günün anlamına uygun şiirler okudu.

- Göksun

Göksun ilçesindeki törende, Göksun Kaymakamı Cengiz Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı Personel Yüzbaşı Ali Arı, Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ve Muharip Gaziler Derneği  Başkanı Mustafa Kanat tarafından kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirlerin okunmasının ardından Kaymakam Ayhan, gazilerle sohbet etti.

- Pazarcık

Pazarcık ilçesindeki törende, Pazarcık Kaymakamı Mehmet Boztepe, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Bucak, Belediye Başkan Vekili Cemalettin Nadir Aras, kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Jandarma Astsubay Çavuş Nurdan Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin her ferdinin gazilik ve şehitlik mertebesine ulaşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için gözünü kırpmadan savaşacağını söyledi.

Konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

- Andırın

Andırın ilçesindeki törende, Andırın Kaymakamı Mustafa Maslak, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Onur Keysan, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Atatürk Ortaokulu Bahçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Fatih Mehmet Akel, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin her ferdinin, yaşadığı hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bildiğini kaydetti.

Türk insanının gazi veya şehit olan atasını en derin duygularla anmakta olduğunu dile getiren Akel, tüm şehitleri rahmetle andığını, gazileri de saygıyla selamladığını belirtti.

Program sonunda öğrenciler, gaziler gününün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.

- Afşin

Afşin ilçesindeki törende, Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Demir ve Belediye Başkanı Vekili Sebahattin Atalay, kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Jandarma Sağlık Astsubay Çavuş Soner Balta, törende yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü'nün, vatan için toprağa düşmüş, vatanı için kanını akıtmış, hayatının baharında "Vatan" demiş, "Bayrak" demiş, elini, kolunu, bacağını, gözünü ülkesine ve milletine helal etmiş Mehmetçikler için vefa günü olduğunu söyledi.

Türk milletinin şartlar ne olursa olsun milli birliğinden ve vatanın bütünlüğünden taviz vermemenin mücadelesini, dün olduğu gibi bugün de aynı inanç ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Balta, "Kahramanlık ve fedakarlıklarıyla milletimizin yolunu çizen ve aydınlatan gazilerimizin gününü kutlarken, ebediyete intikal eden gazilerimiz ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Jandarma Üstçavuş Erkan Örs, "Gazi" şiirini, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ahmet Kartal ise "Ordunun Duası" adlı şiiri okudu.