Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Gazilerin, Türk milleti için onur kaynağı olduğunu belirtti.Mahçiçek, 19 Eylül...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Gazilerin, Türk milleti için onur kaynağı olduğunu belirtti.

Mahçiçek, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gaziliğin, Türk milleti için şehitlikten sonraki en önemli makam olduğunu kaydeden Mahçiçek, vatan savunmasında gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan tüm gazileri minnetle andıklarını kaydetti.

Türk tarihinde ayrı bir yeri olan Sakarya Zaferi'nin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'e gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildiğini anımsatan Mahçiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Milletimizin uhdesinde şehitlikten sonra gelen en önemli makam hiç kuşkusuz gaziliktir. Vatan savunması için seve seve canlarını ortaya koyan, göğsünü siper eden, üstün bir cesaret ve feragat örneği gösteren gazilerimiz hepimizin onur kaynağıdır. Bilindiği üzere Sakarya Meydan Muharebesiyle birlikte kazanılan eşsiz zaferin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisimiz 19 Eylül 1921 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e, gazilik unvanıyla birlikte mareşallik rütbesi vermiştir. İşte o tarihte büyük anlam kazanan bu gün, kadirşinas milletimizin gazilerimize duyduğu şükran ve minnetin en açık göstergesidir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi; ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, hayatta olan, gazilerimizi ve onların saygıdeğer ailelerini şükranla anıyor, saygılar sunuyorum."

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, bölünmez vatan topraklarında, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşanıyorsa, bunu şehitlere ve kahraman gazilere borçlu olunduğunu söyledi.

Okay, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

19 Eylül'ün yurdun her yerinde Gaziler Günü olarak kutlanması, gönüllerdeki yerleri her zaman farklı olan kahraman şehitlere, cesaret timsali gazilere karşı vefa borcunu bir nebze de olsa sunma imkanı verdiğini belirten Okay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bizler, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde tarih sahnesinde millet olarak varlığımızı sürdürüyor ve bu Vatan toprakları üzerinde onlardan aldığımız güç ve ilhamla, birlik ve bütünlük içinde hayatlarımızı idame ettiriyoruz. Bu bakımdan, şehit ve gazilerimize ne kadar dua etsek, ne kadar minnet ve şükran duysak azdır. Şehitlik ve gazilik, milletimizin gönlündeki en yüce ve en ulvi makamlardır. Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu ulvi makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığı ile huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakarlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir."