Güreş: Minikler Türkiye Şampiyonası

Güreş: Minikler Türkiye Şampiyonası
Güreş: Minikler Türkiye Şampiyonası
- Minik erkekler müsabakası, Kahramanmaraş'ta başladı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Minikler  Türkiye  Güreş Şampiyonası serbest stil müsabakaları Kahramanmaraş'ta başladı.

Batıpark Spor Salonunda başlayan ve 2 gün sürecek şampiyonada, 110 takımdan yaklaşık 237 sporcu madalya için minderde ter dökecek.

Şampiyonada sporcular, serbest stilde 32, 38, 47, 59, 73 ve 100 kilogramda kategorilerinde mücadele edecek. Kıran kırana geçen müsabakalara, güreş severler de büyük ilgi gösteriyor.

Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Ali İhsan Kabakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta düzenlenen şampiyonanın büyük bir katılımla yapıldığını söyledi.

Şampiyonanın aynı zamanda kentin spor turizmi, konaklama ve tanıtımı için önemli olduğunu dile getiren Kabakçı, "Kahramanmaraş'ın güreş kenti olmasıyla böyle organizasyonların yapılması, bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Türkiye'nin en iyi takımlarına sahip bir kentiz. Kahramanmaraş, geçen hafta Sivas'ta yapılan müsabakalarda yıldızlarımız tüm madalyalara damgasını vurarak Türkiye şampiyonu oldu. Bu yüzden de memnunuz" dedi.

Minikler kategorisinin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünün başlattığı Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) projesiyle, milli takımların en iyi alt yapısını oluşturması bakımından önemli bulan Kabakçı, bu sporcuların geleceğe yön vereceğini kaydetti.

Minik sporcuları 2020 ve 2024 olimpiyatları açısından da değerlendiren Kabakçı, şöyle devam etti:

"2020 Olimpiyatlarını hedeflediğimizde de miniklerin olimpiyatlar adına en büyük alt yapı olduğunu belirtmek isterim. Çünkü buradan çıkacak çocuklarımız inşallah 2020 ve 2024 olimpiyatlarının milli takımlarını oluşturacaklar. Bu anlamda da bu kategoriye büyük önem veriyoruz."