HDP'nin Kahramanmaraş mitingi

HDP'nin Kahramanmaraş mitingi
HDP'nin Kahramanmaraş mitingi
-Eş Genel Başkan Yüksekdağ: -"Seçim bildirgesinde ve yeni yaşam programımızda ifade ettiğimiz her şeye karşı karanlık bir kampanya ve kirli bir savaş yürütüyorlar" -"Halkımızın 75 yıl boyunca sırtında taşıdığı ve onların vergileriyle çalışan ve zenginleşen Diyanet'i ortadan kaldırdığımız için demokrasi adına bize teşekkür etmeleri gerekirken hakarete yöneliyorlar"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Seçim bildirgesinde ve yeni yaşam programımızda ifade ettiğimiz her şeye karşı karanlık bir kampanya ve kirli bir savaş yürütüyorlar" dedi.

Yüksekdağ, partisince Kahramanmaraş Gar Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, sadece siyasi mücadele değil büyük insanlığın ahlakının mücadelesini verdiklerini, bundan sonra büyük insanlığa Türkiye halklarının ahlaki değerlerinin yön vereceğini söyledi.

HDP'nin bu zamana kadar ret ve inkar edilen, farklılığı görmezden gelinen kesimleri, memleketin ezilen, hakarete uğrayan ve haksızlıklarla karşı karşıya kalan tüm yurttaşları saflarında bir araya getirdiğini iddia eden Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim bildirgesinde ve yeni yaşam programımızda ifade ettiğimiz her şeye karşı karanlık bir kampanya ve kirli bir savaş yürütüyorlar. AK Parti Hükümetinin en iyi yaptığı şey Türkiye halklarını bölmek savaş ve gerilim diliyle iktidar kurmaktır. Bu günde 13 yıl önce kurduğu iktidarı yine savaş, kutuplaştırma, gerilim ve provokasyonları kışkırtma yöntemleriyle pekiştirmeye çalışıyor. Karşımıza her yerde siyasi iktidarın provokasyonları çıkarılıyor. Demokratik bir yarış ortamında geçmesi ve sonuçlanması gereken 7 Haziran seçimlerine kan karıştırmakta tereddüt etmiyorlar. Bizi şiddetten beslenmekle itham edenler partimize ve gönüllülerimize organize şiddet uyguluyorlar."

Yüksekdağ, barışın ve Çözüm Süreci'nin asıl savunucusunun kendileri olduğunu öne sürerek, Türkiye'de annelerin gözyaşlarının dinmesi hamasetini en fazla siyasi iktidarın kullandığını savundu. Halen anaların ağladığını, kayıp evlatlarını aradığını, adalet, eşitlik ve demokrasi için dişiyle tırnağıyla mücadele yürütmek zorunda kaldığını ifade eden Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Diyanet'i kaldıracağımızı ifade ettik. Halkımızın 75 yıl boyunca sırtında taşıdığı ve onun vergileriyle çalışan ve zenginleşen Diyanet'i ortadan kaldırdığımız için demokrasi adına bize teşekkür etmeleri gerekirken hakarete yöneliyorlar. Diyanet İşleri Başkanı 1 trilyonluk arabaya biniyor. 'Bu niye böyle' dedik, suçlarını açığa çıkardık. Esas dertleri bizim 'Diyanet kaldırılsın' dememiz değil, o trilyonluk aracın güme gitmesi. Diyanet gibi bir inanç kurumuyla bütün topluma Sünniliği dayatıp milyonlarca Aleviyi görmezden gelemeyeceksiniz. Biz yeni kuracağımız inanç işleri başkanlığı ile tüm halkların kendi inancını özgürce yaşayabileceği şartları oluşturacağız."

Bundan sonra siyasete, insanlığın ahlaki değerlerinin yön vereceğini ifade eden Yüksekdağ, bu doğrultuda hep birlikte tüm güçleriyle çalışacaklarını sözlerine ekledi.