İhtiyaç sahiplerine 365 gün sıcak yemek

İhtiyaç sahiplerine 365 gün sıcak yemek
İhtiyaç sahiplerine 365 gün sıcak yemek
- Kahramanmaraş'ta 22 yıl önce bir grup gönüllü tarafından kurulan Saçaklızade Vakfı, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına sıcak yemek ulaştırıyor - Saçaklızade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Demirdöğen: - "Kim olursa olsun bizim için insan olması önemlidir"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR - Kahramanmaraş'ta 22 yıl önce bir grup gönüllü tarafından "İhtiyaç sahibinin kara gün dostu" sloganıyla kurulan Saçaklızade Vakfı, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına 365 gün sıcak yemek ulaştırıyor.

Vakıf gönüllülerinin detaylı araştırmasının ardından tespit edilen ihtiyaç sahibi aileler, kendilerine verilen kartlarla günlük 3 çeşit yemek alıyor. 365 gün kaynayan kazanlardan başta kent halkı olmak üzere Suriyeli, İranlı ve Afganistanlı aileler de faydalanıyor. 

Eğitimden sosyal projelere, öğrenci burslarından gıda ve giyim yardımlarına kadar birçok projeye imza atan vakıf, yardımseverlerden temin ettikleri yardımları ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor.

Saçaklızade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdöğen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın gündeminde insan olduğunu, insana önem verdikleri için de aşevini kurduklarını söyledi.

22 yıl önce yaklaşık 400 kişi için yemek çıkarttıklarını belirten Demirdöğen, Kahramanmaraş halkının destekleriyle de bu sayının her yıl arttığını ifade etti.

Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için vakıf gönüllüleriyle kentteki mahallelerde saha araştırması yaptıklarını vurgulayan Demirdöğen, şöyle konuştu:

"Yaptığımız araştırmalarda çok ihtiyaç sahibi olduğunu gördük. Birçoğu adını açıklamak istemiyor. Bunlar bizi duygulandırdı. Günlük 2 bin 500 kişiye yemek çıkartmaya başladık. Suriye 'den de ülkemize gelen misafirler oldu. Afganistanlı mültecilerimiz var. İranlı ailemiz var. Kim olursa olsun bizim için insan olması önemlidir. Birçok ailenin evine günlük sıcak yemek ulaştırıyoruz. Şuanda 6 bin kişi sıcak yemeğini buradan temin ediliyor. Kartlarını verdiğimiz vatandaşlar, 5 şubemizden evlerinde sıcak yemeğini götürüyor. Genellikle 3 çeşit yemek çıkartıyoruz."

Her önlerine gelene yardım yapmadıklarına işaret eden Demirdöğen, saha araştırmasını hassasiyetle gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İhtiyaç sahiplerinin akşam evlerinde " bugün ne yiyeceğiz" sıkıntısını gidermenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Demirdöğen, "Bu bize daha çok güven verdi. Kara gün dostu Kahramanmaraş halkının destekleriyle bu hizmetleri sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.

Tespit ettikleri kişilere yemeğin yanı sıra giyecek ve diğer ihtiyaçlarında da yardımcı olmaya çalıştıklarını aktaran Demirdöğen, ihtiyaç sahibi olduğu sürece yardımların devam edeceğini sözlerine ekledi.