Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
- Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: - "Türkiye, devleti olmayan Türk Müslüman coğrafyalarında yaşayan insanların umududur"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, "Türkiye, devleti olmayan Türk Müslüman coğrafyalarında yaşayan insanların umududur" dedi.

Paşayeva, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde (KAFUM) düzenlenen 2. Kitap ve Kültür Fuarı açılış töreninde yaptığı konuşmada, cahilliğin kitap okuma alışkanlığıyla sona ermesi temennisinde bulundu.

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Türkiye ziyaretindeki "Türkiye'nin gücü bizim, bizim gücümüz Türkiye'nin gücüdür" sözünü hatırlatan Paşayeva, şunları kaydetti:

"O yüzden hep bu düşünce ile büyüyün. Kardeşlerinizin gücü sizin. Sizin gücünüz bizim gücümüz. O yüzden ne yapacağız? Birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz. O birlik ve güç hepimiz için önemlidir. Kitap okumak çok önemlidir. Nasıl diyordu büyük üstat, 'Kırk alimi bir delille inandırdım da bir cahili kırk delille inandıramadım' çok güzel bir söz ve dinimize göre de cahillik cehalet en önemli düşmanımız."

Bölgede çok kötü oyunlar yazıldığını ve senaryolar çizildiğini savunan Paşayeva, o yazılan senaryo ve oynanan oyunlardan olumsuz etkilenilmemesi için gençlerin tarihi ve bugünü çok iyi okuması gerektiğine işaret etti.

Paşayeva, bölge halkının hak ettiği yerde hak ettiği gibi yaşayabilmesinin ancak bilgi sahibi olmak ve okumakla mümkün olduğunu ifade ederek, "Türkiye'yi iyi koruyun, sahip olun çünkü Türkiye, devleti olmayan Türk Müslüman coğrafyalarında yaşayan insanların umududur. Oradaki insanlar (Azerbaycan'dan) 'Bize bir destek gelirse oradan (Türkiye'den) gelir' diyorlar. Türkiye ne kadar güçlü olursa oradaki zulme mazlum duruma düşen insanlarımızı da daha çok koruyabiliriz. Bir bakın coğrafyaya ne kadar insanımız ağlıyor, ne kadar insanımızın gözyaşı var. Onun için ne yapacağız. Daha güçlü olmamız gerekir" diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem de şehirleri diğerlerinden ayıran önemli özelliklerinin olduğunu, Kahramanmaraş'ın ise edebiyatçı ve şairleriyle anıldığını anımsatarak, Milli Mücadele'yi ateşleyen ve medeniyet mücadelesini başlatan şehrin Kahramanmaraş olduğunu dile getirdi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ise açılışı gerçekleştirilen fuarın ekonomik kalkınma kadar önemli olduğunu belirtti.

Yazar Abdurrahman Dilipak da okumanın önemine değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu bir şiirle Türkiye'nin geleceğinin yeni bir yön aldığını anımsattı.

Kitap fuarının Kahramanmaraş için geç kalınmış bir faaliyet olduğunu dile getiren yazar Ahmet Taşgetiren ise kendisine zaman zaman 'Kahramanmaraş'ın havasında mı suyunda mı ne var ki bu kadar şair ve yazar çıkıyor' sorusunun yöneltildiğini ifade ederek, "Bizde mayasında bir şey var deriz. Evet şiir o mayanın içerisinden çıkıyor. Türkiye'de birçok şehir farklı özellikleriyle marka oluyor. Kahramanmaraş da şiirin ve edebiyatın başkenti demek" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise Kahramanmaraş'ın edebiyat alanında önemli şair ve yazarlar yetiştiren bir kent olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ikincisi organize edilen ve 20 - 29 Kasım günleri hizmet vermesi planlanan fuarın açılışı gerçekleştirildi.