""Kahramanmaraş'ın Ekoturizm Potansiyeli" Konferansı

""Kahramanmaraş'ın Ekoturizm Potansiyeli" Konferansı
""Kahramanmaraş'ın Ekoturizm Potansiyeli" Konferansı
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesince "Turizm-Ekoturizm ve Kahramanmaraş'ın Ekoturizm...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesince "Turizm-Ekoturizm ve Kahramanmaraş'ın Ekoturizm Potansiyeli" konulu konferans düzenlendi.

KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Kaya Sandal, KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Amfisinde düzenlenen konferanta, dünyada ve Türkiye 'de turizm hareketliliği hakkında bilgiler verdi, turizm gelirlerinde önemli bir paya sahip ekoturizmin Kahramanmaraş için önemine değindi.

Ekoturizmde, doğal kaynaklardan ve güzelliklerden yararlanırken yörenin kültürel özellikleriyle uyum içinde doğanın korunmasının gerekliliğinin altını çizen Sandal, "Kahramanmaraş turizm çeşitlenmesine olanak veren coğrafi ve doğal yapısının yanında zengin tarihi ve kültür yapısıyla da ekoturizm açısından çok yönlü bir potansiyel sergilemektedir" diye konuştu.

Sandal, Kahramanmaraş'ın mili parklar, tabiat parkları, yayla turizmi, doğa yürüyüşü, atlı doğa yürüyüşü, akarsu-göl turizmi, bisiklet turu, mağra turizmi, sportif olta balıkçılığı, ornito (kuş gözlemciliği) turizmi, botanik (bitki inceleme) turizmi, yaban hayatı-av turizmi ve kültür turizmi gibi çok sayıda turizm çeşitliliğine sahip olduğunu söyledi.

Sandal, şunları kaydetti:

"Turizmin sosyal ve ekonomik önemini anlamış toplum yapısı, turizme çabuk adapte olabilecek genç ve dinamik nüfusu, zengin tarihi, geleneksel el sanatları, zengin yemek kültürü, örf-adet ve özgün sosyo-kültürel özellikleri ile Kahramanmaraş büyük bir ekoturizm potansiyeli taşımaktadır."

Konferansa, KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Musa Göğebakan ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.