Kahramanmaraş'ın enerjisine rüzgar da eklendi

Kahramanmaraş'ın enerjisine rüzgar da eklendi
Kahramanmaraş'ın enerjisine rüzgar da eklendi
- Türkiye elektrik üretiminin yüzde 8'inin karşılandığı Kahramanmaraş'ta kurulan rüzgar enerjisi santrali elektrik üretimine başladı - Enerji üretiminin termik santral, baraj ve HES'lerden sağlandığı Kahramanmaraş'ta, rüzgar enerjisi santraliyle yılda 70 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye elektrik üretiminin yüzde 8'inin karşılandığı Kahramanmaraş'ta yapımı tamamlanan rüzgar enerjisi santraliyle, yılda 70 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek.

Enerji üretiminin termik santral, baraj ve HES'lerden sağlandığı Kahramanmaraş'ta, kentin ilk rüzgar enerji santrali Andırın ilçesine bağlı Alanlı Mahallesi'nde 90 dekarlık alanda kuruldu. Bir enerji firması tarafından yapımı tamamlanan santralde 10 türbinle enerji üretilmeye başlandı.

Enerji firmasının genel koordinatörü Ahmet Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dilek RES" adı verilen rüzgar enerji santralinin yıllık 70 milyon kilovatsaat enerji üreteceğini söyledi.

Santralin Kahramanmaraşlı adamları tarafından kurulduğunu dile getiren Akdemir, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş, termik kapasitesiyle birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'de en fazla enerjinin üretildiği il konumunda. Yine ülkenin en fazla HES projesinin yer aldığı kenti konumunda. Kentteki 63 'HES' projesine ilaveten firmamız bir de 'RES' projesi ekledi. Proje kapsamında 10 türbinin inşaatı tamamlandı. 91 metre kule yüksekliği ve 117 metre kanat genişliği ile Türkiye'de kullanılan en geniş kanatlı rüzgar gülü olan tribünler toplam 27,5 megavat kurulu güce sahip."

Türkiye'de üretilen elektrik enerjisinin yüzde 50'sinin doğalgaz santrallerinden üretildiğini, doğalgazın da dışarıdan ithal edildiğine dikkati çeken Akdemir, rüzgar, güneş ve HES gibi yenilenebilir kaynakların devreye sokuldukça ülkenin doğalgaz için dışarıya ödediği dövizin azalacağını, bu paraların Türkiye'nin gelişmesi için kullanılacağını kaydetti.

Proje İnşaat Müdürü Yusuf Öz ise kurulan 10 türbinden 3'ünün devreye alındığını, üretilen enerjinin ülkenin elektrik hattına bağlandığını belirtti.