Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 95. yıl dönümü

Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 95. yıl dönümü
Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 95. yıl dönümü
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Andırın ilçesinde bando gösterisi ve konferans...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Andırın ilçesinde bando gösterisi ve konferans düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı koordinesinde belediye bando ekibi gösteri düzenlendi. Gösterinin ardından Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Ortaokulu salonunda "İdeal Gençlik ve Maraş Milli Mücadelesi" konulu konferans verildi.

Andırın Kaymakamı Mustafa Maslak, burada yaptığı konuşmada, mücadele ruhunun önemini anlattı.

Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda bir kahramanlık destanı yazıldığını dile getiren Maslak, "Bu büyük mücadele ruhu çerçevesinde Kahramanmaraşımızın, genel olarak ülkemizin milli mücadelesi bakımından, ülkemizin kurtuluşu, bağımsızlığı, özgürlüğü noktasında, bizlere özgürlüğü, fedakarlığı, emeği ve erdem gibi kavramları aşılayan kahramanlık destanları yazan aziz şehitlerimizi rahmetle anarken, kahraman gazilerimize minnetlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Belediye Başkanı Baki Tezcan'ın "teşekkür" konuşmasının ardından Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mehmet Fetih Yanardağ ise kurtuluş etkinliklerinin startını Andırın'dan başlattıklarını belirterek, "İnşallah dolu dolu bir hafta geçireceğiz, diğer ilçelerimizde de 12 Şubat'a kadar çeşitli etkinlikler yapacağız" dedi.

Tarihçi-yazar Mustafa Yazgan da yepyeni bir İstiklal Savaşı heyecanının 97 yıl önce duyulan gibi aynı duygular içinde kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Hak ile batılın daima insanlık tarihi boyunca devam ettiğini bu kapsamda kurtuluşun önemine dikkat çeken Yazgan, şunları kaydetti:

"Kainatın yaratılışında zıtların çarpışması vardır. Ölüm-kalım, varlık-yokluk, gece-gündüz gibi zıtlar çarpışarak varlık ortaya çıkıyor. Allah'a şükürler uzun bir yıl içinde çok değerli çalışmalar sonununda ve bilhassa milli irademizin sonucunda Türkiye 'de bir huzur ve bu huzura bağlı olarak da bir takım maddi manevi yükselmeler kendini göstermiştir. Ancak bu yükseliş, tarihi bakımdan bir türlü bizim varlığımızı çekemeyen ve istemeyen batı dünyası tarafından daima kuşku ve tepkiyle karşılanmıştır. İşte bu gün yollarımız yapılmış, demir yolları, hava yolları insanımızın iş kapasitesinin artması, insan kaynakları üzerinden yükselen bir Türkiye'nin yapısını incelerken bunu sadece biz değil, dışımızdaki düşmanlarda izliyordu. Bu yükselişi izlerken bir takım koalisyonun içine girdiler."

Konferansa katılan gençlere "Biz burada küçük bir ilçeyiz" dememeleri gerektiğini belirten Yazgan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kahramanmaraş'ın kalesine çekilen Türkiye'nin ayyıldızı bayrak gibi zafer hakkın olacaktır. Onun için araştırmacı olun, kitap okuyun, sigara ve uyuşturucu maddelerden uzak durun. Ülkemizi daha ilerilere götürmenin yollarını arayın çünkü bu gençlik gelecek yıllarda bizi yöneteceklerdir."