Kahramanmaraş'ta 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı

Kahramanmaraş'ta 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı
Kahramanmaraş'ta 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı.Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce Osman Sayın Spor Salonu'nda...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce Osman Sayın Spor Salonu'nda düzenlenen fuarın açılışında konuşan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt, işsizliğin ülkelerin en önemli sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Dünya genelinde işsiz sayısının 202 milyona ulaştığını anlatan Kurt, "İşsizlik yalnızca ülkemizin değil, tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri. Küresel ölçekte yaşanan krizlerle birlikte en gelişmiş ülkelerde dahi milyonlarca insan işsiz kalmaktadır" dedi.

İşsizlik oranı bakımından Türkiye'nin hem AB ülkelerinden, hem de ABD'den nispeten daha iyi durumda olduğunu kaydeden Kurt, İŞKUR'un bu yılın ilk 8 ayında 633 bin 525 kişiyi işe yerleştirdiğini belirtti.

Uzun zamandır kayıt dışı istihdamla mücadele edildiğine işaret eden Kurt, bu konuda kayda değer başarılar sağlandığını söyledi. Kurt, 2002'de yüzde 52 olan kayıt dışı istihdamın bugün yüzde 35'e gerilediğini kaydetti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce de fuarın iş verenlerle arayanları bir araya getirdiğini belirtti.

Konuşmaların ardından ilde en fazla istihdam sağlayan firmalara plaket verildi.