Kahramanmaraş'ta aspir hasadı

Kahramanmaraş'ta aspir hasadı
Kahramanmaraş'ta aspir hasadı
- Afşin Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan 'Herşey İçin Aspir' projesi kapsamında deneme amaçlı ekimi yapılan aspir bitkisinin hasadı yapıldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin ilçesinde deneme amaçlı ekimi yapılan aspir hasadına başlandı.

Afşin Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan 'Herşey İçin Aspir' projesi kapsamında deneme amaçlı ekimi yapılan aspir bitkisinin hasadı yapıldı.

Kaymakam Ali Edip Budan, hasa nedeniyle düzenlenen törende, son dönemde gıda ürünlerinin öneminin daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte alternatif ürünlere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Bundan, "Çiftçilerimizin kazancının artırılması ve ülkemiz toplumunun gıda ihtiyaçlarının karşılanması için belirli ürünlerin dışındaki ürünlere yönelmek durumundayız. Buğday ve arpa gibi ürünlerin dışında çiftçilerimize kar sağlayacak alternatif ürünler ziraat mühendislerimizin öncülüğünde yetiştirilmeli" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu ise aspir bitkisinden önemli sonuç elde edeceklerine inandıklarını vurguladı.

Hububat tarımının yoğun olarak yapıldığı yerlerde nadas alanlarının değerlendirilmesi bakımında aspir ve benzeri ürünlerin ekiminin önemine değinen Emiralioğlu,  Türkiye 'nin yağlı tohumları ithal eden bir ülke olduğunu, bu açığın kapatılması için benzer çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kaymakam

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  kar

  ,

  deneme