Kahramanmaraş'ta derelere kırmızı benekli alabalık bırakıldı

Kahramanmaraş'ta derelere kırmızı benekli alabalık bırakıldı
Kahramanmaraş'ta derelere kırmızı benekli alabalık bırakıldı
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Ekinözü ilçesindeki Nergele deresine kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Ekinözü ilçesindeki Nergele deresine kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi" kapsamında, Maçka'daki kırmızı benekli alabalık üretim istasyonunda çoğaltılan kırmızı benekli alabalık yavrusu Ekinözü ilçesinde bulunan Nergele deresine bırakıldı.

Av Hayvanları ve Su Ürünleri Koruma ve Yaşatma Derneği Genel Başkanı Ali Haydar Doğan, Nergele deresinde tutulan kırmızı benekli anaç alabalıkların,  Trabzon 'da çoğaltıldıktan sonra yeniden aynı derelere bırakıldığını söyledi.

Doğan, proje kapsamında bir yıl önce Nergele deresinde tutulan 200 anaç kırmızı benekli alabalıktan elde edilen 4 bin 500 civarındaki yavru kırmızı benekli alabalıkların bugün aynı dereye bırakıldığını kaydetti.

Projedeki amaçlarının derelerdeki kırmızı alabalık popülasyonunun 20 yıl önceki yoğun balık seviyelerine gelmesi olduğunu belirten Doğan, projenin 20 yıl süreceğini söyledi.