Kahramanmaraş'ta "Düğün Polisi" projesi

Kahramanmaraş'ta "Düğün Polisi" projesi
Kahramanmaraş'ta "Düğün Polisi" projesi
Afşin ilçesinde polis, "Düğün Polisi" projesi kapsamında ziyaret ettikleri düğünlerde halay çekerek vatandaşları uyarıyor.

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin ilçesindei, mahalle düğünlerinde silah ve izinsiz havai fişek kullanımını önlemek amacıyla hazırlanan "Düğün Polisi" projesi hayata geçirildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü, özellikle kır düğünlerinin tercih edildiği bölgede, bazı zaman bilinçsizce kullanılan silah ve havai fişekler nedeniyle istenmeyen olayların yaşanmaması "Düğün Polisi" projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında açık ve kapalı alanlardaki yapılan düğünlere misafir olan polis, yazılı ve sözlü uyarılarda bulunarak, önleyici mahiyette tedbir alıyor ve törenin 23:00'da sonlandırılmasını sağlıyor.

"Düğün Evi Yas Evi Olmasın" sloganıyla yola çıkan polis, uygulamayla vatandaştan tam destek alırken, düğün sahipleri tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Ziyaret edilen düğün sahiplerinden Hacı Akdaş, vatandaş olarak polisin yaptığı uygulamaya tam destek verdiklerini belirterek, proje ile silah atma olaylarında yüzde 80 azalma olduğunu ve insanların düğünlerde rahat bir nefes aldığını söyledi.

Vatandaşlara düğünlerde silah sıkmak yerine başka etkinliklerle stres atmalarını öneren Akdaş, "Biz düğünümüzde maganda kazalarının önüne geçmek ve daha güzel bir ortamda zaman geçirmek için yarışma türü etkinlikler düzeliyor diğer düğün sahiplerine de bunu öneriyoruz" dedi.

Gelin Hilal Doruk ise emniyetin başlattığı örnek uygulamanın kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Damat Mustafa Akdaş'da düğünlerde silah atılmasının yanlış  bir davranış olduğunu anımsattı.