Kahramanmaraş'ta kısa kısa

Kahramanmaraş'ta kısa kısa
Kahramanmaraş'ta kısa kısa
- Afşin'de çöp konteynerleri yer altına iniyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin Belediyesi, daha temiz ve modern bir ilçe için çöp konteynerlerini yer altına almak amacıyla çalışma başlattı.

Afşin'de başlatılan yer altı çöp konteyner uygulaması ilk olarak Atatürk ve Elçibey caddelerinde görüntü kirliğine neden olan ve yoğun kullanım ihtiyacı olan yerlerde başladı.

İlçe genelinde uygulamaya başlanan uygulamayla, çöp ve atıklar yer altında izole edilerek, koku, bakteri, hastalık ve benzeri istenmeyen sonuçların önüne geçilmesi ve görsel kirliliğin de ortandan kaldırılması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, şehir estetiğine uygun, görüntü kirliliğinden uzak çöp konteynerleri sayesinde çevrenin korunmasının yanı sıra insanların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamalarına olanak sağlanacağını belirtti.

Daha yaşanılabilir bir ilçe oluşturmak için çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Güven, "Belediyemiz çöp konteynerlerini yer altına alarak şehir estetiği, çevre ve halk sağlığı açısından önemli bir çalışmaya imza atıyor. Temizlik hizmetleri müdürlüğümüzün başlattığı proje ile çevreye kötü koku yayan, sinek üremesine neden olan, çevre sağlığını olumsuz etkileyen çöp konteynerlerini yer altına alınarak, yaşanan kirliliği ortadan kaldıracaktır" diye konuştu.

- Öğrencilerden huzurevine ziyaret

Elbistan ilçesinde öğretmen ve öğrenciler, Nuri Taphasanoğlu Huzurevi'nde bulunan yaşlıları ziyaret ederek, sohbet etti.

Karaelbistan Osmangazi Ortaokulu öğrencileri ile okul idaresi ve öğretmenleri toplum hizmeti kapsamında huzurevine ziyaret gerçekleştirdi. Öğrenciler, yanlarında getirdikleri çiçekleri yaşlılara verdi.

Okul müdürü Hamit Akdağ, genç nesilleri yaşlılarla bir araya getirmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu tarz etkinliklerin öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincini kazanmaları için önemli olduğunu belirten Akdağ, "Huzurevi ziyareti, öğrencilerin sosyal sorumluluklarının farkına varmaları açısından çok önemli. Öğrencilerimiz yaşlılarla sohbet ederek, hayat tecrübelerinden kesitler dinlediler. Bu tür faaliyetler, toplumsal dayanışma ve iletişim, öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişiminin sağlanması açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Öğrenciler, huzurevinde kalan yaşlılarla sohbet ederken, öğrenci ve yaşlılar arasında duygulu anlar yaşandı.