Kahramanmaraş'ta orman yangını tatbikatı

Kahramanmaraş'ta orman yangını tatbikatı
Kahramanmaraş'ta orman yangını tatbikatı
- Orman Bölge Müdürü Sabuncu: - "Yangınların yaklaşık yüzde 92'si insan kaynaklı"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta Orman Bölge Müdürlüğü personelinin yazın artan orman yangınlarına müdahale deneyiminin artırılması amacıyla tatbikat yapıldı. 

Kapıçam mevkisindeki tatbikatta senaryo gereği yangın ihbarı gelen komuta merkezi, durumu önce helikopterli ardından da mobil ekiplere bildirdi. Ekipler, bildirilen noktaya kısa sürede ulaşarak helikopterlerin desteğiyle müdahalede bulundu.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye 'deki ormanların yarısından fazlasını oluşturan Akdeniz kuşağındaki 12,5 milyon hektarlık ormanlık alanın birinci derecede hassas bölge kabul edildiğini belirtti.

Bölgenin 1. derece riskli alanları barındırdığını ifade eden Sabuncu, şu bilgileri aktardı:

"Orman Bölge Müdürlüğü olarak Kahramanmaraş dahilinde olası orman yangınlarını hızlı ve etkin müdahale ile en az hasarla söndürmek adına her türlü hazırlığı yaptık ve tedbir aldık. 14 yangın gözetleme kulesi, 28 yangın söndürme arazözü ve ekibi, 4 dozer, 2 greyder, 277 yangın söndürme isçisi ve 30 teknik personel ile 7 gün 24 saat hazır bekliyoruz. Yangınların yaklaşık yüzde 92'si insan kaynaklı. Bu nedenle insan kaynaklı tek doğal afet olan orman yangınlarının çıkmaması adına çalışmalarımız devam ediyor."

Bol yağışlı geçen bir dönemin ardından ormanlarda geniş otluk alanlar oluştuğunu anımsatan Sabuncu, kendilerini çok zorlu bir sezonun beklediğini söyledi.

Orman yangını çıkması durumunda "Alo 177" hattının aranmasının önemine işaret eden Sabuncu, gerekli hassasiyetin gösterilerek kısa sürede bu hatta ihbarda bulunulması çağrısı yaptı.