Kahramanmaraş'taki çadır kentte karne heyecanı

Kahramanmaraş'taki çadır kentte karne heyecanı
Kahramanmaraş'taki çadır kentte karne heyecanı
- Vali Güvençer: - "Kalbinizdeki o açık burukluğu hepimiz çok iyi anlıyoruz, dualarımız sizlerle. Duygularınızı anlıyor ve sesinizi duyuyoruz"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'taki çadır kentte eğitim gören 4 bine yakın Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı.

Kahramanmaraş Konaklama Merkezindeki okulda öğrenim gören 3 bin 965 Suriyeli çocuğa karne verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Vali Mustafa Hakan Güvençer, başta Suriyeliler olmak üzere burada görevli tüm öğretmenlerin emeğinin büyük olduğunu belirtti.

Misafir öğrencilerin kendi dilinde ve ülkelerinin müfredatına uygun eğitim almasının "sevindirici" olduğunu ifade eden Güvençer, şunları kaydetti:

"Allah'a çok şükür hepimiz el ele vererek çocuklarımıza okullarda eğitim verme fırsatını bulduk.  Sizler hiçbiriniz bizlere teşekkür borçlu değilsiniz ama ben bu okullarda fedakarca çalışan bütün öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. Çocuklarımız hiç kuşkusuz bugün çok mutlular. Bir baba olarak anne ve babaların bu gün yaşadıkları duyguları çok iyi anlıyorum. Elbette sizler kendi memleketinizde aşina olduğunuz sokakları arşınlayarak bu sabah çocuklarınızın ellerinden tutup onları okullarına götürmek ve kendi okullarınızda öğretmenlerden çocuklarınızın karnesini alarak bu mutluluğu memleketinizde yaşamak isterdiniz. Kalbinizdeki o açık burukluğu hepimiz çok iyi anlıyoruz, dualarımız sizlerle. Duygularınızı anlıyor ve sesinizi duyuyoruz."

Gelecek için güçlerin birleştirilmesi çağrısında bulunan Güvençer, bugün karnelerini alan çocukların Allah'ın yardımıyla insanlığa çok güzel bir gelecek hediye edeceğine olan inancını dile getirdi.

Çadırkent İlkokulu Müdürü Abdurrahman Hacı Bekri de devlet yetkililerinin kendilerini hiç bir zaman yalnız bırakmadığını ifade ederek kendilerine kucak açan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkına teşekkür etti.

Bekri, "Bizde bir söz vardır, 'Kim birinden bir iyilik görmüşse her sabah uyandığında o iyilik aklımıza gelir ve o kişiye ne kadar teşekkür etsek azdır' ama sizlerin yaptığı iyilik karşısında ebediyen teşekkür etsek yine de azdır. Allah'tan en büyük dileğimiz Türkiye Cumhuriyetinin ebediyen güçlü, huzurlu, birlik ve beraberliği daim olan bir devlet olması" dedi.

Konuşmaların ardından karnelerini alan Suriyeli çocuklar, Türkçe ve Arapça şarkılar söyleyerek minnettarlıklarını dile getirdi.

Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan trikotaj, biçki, dikiş, nakış ve el sanatları kurslarına katılanların eserlerinin yer aldığı serginin açılışı da yapıldı.