Kahramanmaraş'taki mahallenin ismi Çerkezce "Anzorey" oldu

Kahramanmaraş'taki mahallenin ismi Çerkezce "Anzorey" oldu
Kahramanmaraş'taki mahallenin ismi Çerkezce "Anzorey" oldu
- Afşin Belediye Meclisi, Çerkez asıllı vatandaşların yaşadığı Kargabükü Mahallesi'nin ismini Anzorey olarak değiştirdi - Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven: "Bu ülkede yaşayan her kökenden insanlarla birlikte yaşamaya hazırız"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin Belediye Meclisi, Kargabükü Mahallesi'nin ismini "Anzorey" olarak değiştirdi. 

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 150 yıl önce anavatanlarından ayrılmak zoruna bırakılan Çerkezlerin bir bölümünün Kahramanmaraş'a geldiğini belirtti.

Kente gelen Çerkezlerin bazılarının ise Afşin'e yerleştiğini anımsatan Güven, "Bu kardeşlerimizin yaşadığı bölge 1924'te ilçemize bağlı Kargabükü köyü olarak tüzel kişiliğe kavuşturuldu. Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne kavuşan köyümüzün ismi gelen talep üzerine Çerkezce 'Anzorey' olarak değiştirildi" dedi. 

Anzorey'in Çerkezceden geldiğini anlatan Güven, "Anzor'un yaşadığı yer anlamına gelmektedir. Çerkez vatandaşlarımıza hayırlı olmasını ümit ediyorum" diye konuştu.

Güven, ülkedeki baskı ve asimilasyon politikalarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çalışmalarıyla son bulduğuna işaret etti.

Farklılıkları zenginlik olarak gördüklerini anlatan Güven, "Bu ülkede yaşayan her kökenden insanlarla birlikte yaşamaya hazırız" şeklinde konuştu. 

Anzorey Mahallesi Muhtarı Mahmut Alagöz ise Anzor'un, Kafkasya'dan Kargabükü köyüne gelen ilk kişi olduğunu belirtti.

Türkiye 'de Çerkez ismi verilen ilk mahalle olduklarını vurgulayan Alagöz, "İsim değişikliği için mahallemizdeki vatandaşlarımızın görüşlerini aldık. Hiçbir vatandaşımız itiraz etmediler. Desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Güven, Kaymakam Fatih Aksoy ve Vali Hakan Güvençer'e teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.