Kar yağışı ve soğuk hava kayısı bahçelerini etkiledi

Kar yağışı ve soğuk hava kayısı bahçelerini etkiledi
Kar yağışı ve soğuk hava kayısı bahçelerini etkiledi
- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kayısı ağaçlarının çiçekleri buz tuttu -Yaklaşık 1 milyon 200 bin kök kayısı ağacının bulunduğu Elbistan'da bahçelerin tamamını soğuk vurması halinde zararın 150 milyon lira olacağı tahmin ediliyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava , çiçek açan kayısı ağaçlarını etkiledi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kayısı ağaçlarının çiçeklerini buz tuttuğunu söyledi.

Kayısı yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bölgelerin nisanda yağan kar nedeniyle zarar gördüğünü aktaran Bulut, şunları kaydetti:

"Soğuk hava ve kardan dolayı kayısı çiçekleri buz tuttu. Poyraz nedeniyle don riski de arttı. Benzer durumu geçen yıl da yaşamıştık. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği için birçok çiftçimiz sigorta yaptırmadı."

Yaklaşık 1 milyon 200 bin kök kayısı ağacının bulunduğu Elbistan'da bahçelerde araştırma yaptıklarını dile getiren Bulut, "Bahçelerin tamamını soğuk vurması halinde zararın yaklaşık 150 milyon lira olacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Çiçek

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  lira

  ,

  sigorta

  ,

  kar