Kaymakam Akkoyun, kazı alanında incelemede bulundu

Kaymakam Akkoyun, kazı alanında incelemede bulundu
Kaymakam Akkoyun, kazı alanında incelemede bulundu
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Karahöyük Mahallesi'ndeki arkeolojik kazı alanını inceledi.Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Karahöyük Mahallesi'ndeki arkeolojik kazı alanını inceledi.

Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan kazı heyeti başkanı Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Akkoyun, gazetecilere yaptığı açıklamada, arkeolojik kazı çalışmalarının, insanlık tarihi açısından önem taşıdığına dikkati çekti.

Kazı ekibinde 35 kişinin yer aldığını ifade eden Akkoyun, söz konusu alanda 68 yıl önce bir kazı çalışması yapıldığını ve o dönemki kazılara ait izlere rastlandığını vurguladı.

Çıkan eserlerin bölge tarihine ışık tutacağını belirten Akkoyun, çalışmalar neticesinde bölgenin ne kadar eski bir yerleşim yeri olduğuna dair bilimsel verilerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr Uysal ise bu yılın arkeolojik kazı çalışmaları için hazırlık yılı olduğunu belirterek, bölgenin arkeoloji literatürüne 1906-1907 yıllarında girdiğini söyledi.

Bölgede yapılan ilk kazının 1947 yılında olduğunu anımsatan Uysal, şöyle konuştu:

"O dönemde 6 tabaka tespit edildi. En üste bir Roma tabakası var. Milattan önce 30, milattan sonra 395 yıllarının kalıntıları var. Eski demir devrine ait 4 tabaka var. Burada 68 yıl sonra ikinci kaza çalışmasına başladık. Bir aylık çalışmanın sonunda şuan 3 tabaka çıkarttık. Kazı çalışmaları esnasında çıkarılan eserler, titizlikle koruma altına alınıyor."


  ETİKETLER:

  Roma

  ,

  arkeolojik

  ,

  koruma