Kınalı keklikler doğayla buluştu

Kınalı keklikler doğayla buluştu
Kınalı keklikler doğayla buluştu
- Kahramanmaraş'ta doğal ortama daha uyumlu olabilmeleri için "cüce koşin" cinsi tavuklarla yetiştirilen kınalı keklikler, doğaya bırakıldı - Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Kalınkütük: - "Projenin başarılı olması durumunda tüm üretim istasyonlarında uygulanması düşünülüyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta doğal ortama daha uyumlu olabilmeleri için "cüce koşin" cinsi tavuklarla yetiştirilen kınalı keklikler, doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük, Yaban hayata daha hızlı uyum sağlayabilmeleri için gereken özellikleri "cüce koşin" cinsi tavukların yanında öğrenen 200 kınalı kekliği doğaya saldıklarını belirtti.

Kalınkütük, Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde yılda yaklaşık 15 bin üretim yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kekliklerin doğaya daha uyumlu olabilmesi için ilk kez farklı bir çalışma başlattık. Bu kapsamda yılda 4 ya da 5 kez kuluçkaya yatan tavuklara ait yumurtalar, gurk olduktan 22 gün sonra keklik yumurtalarıyla değiştirildi. Bu sayede yumurtadan çıkar çıkmaz beslenme , saklanma, yem bulma ve yırtıcılardan korunma gibi özellikleri kazanan kınalı keklikler, doğal ve yabani ortama daha iyi uyum sağlayacak. Projenin başarılı olması durumunda tüm üretim istasyonlarında uygulanması düşünülüyor."

İlk defa bu yıl uygulamaya geçirilen proje ile üretilen kınalı keklikleri deneme amacıyla doğaya bıraktıklarını anımsatan Kalınkütük, kekliklerin doğaya salındığı bölgenin, görevliler tarafından rutin olarak takibinin yapılacağını ve sonuçların rapor haline getirileceğini sözlerine ekledi.