Kınalı keklikler, yaban hayatına tavuklarla alışıyor

Kınalı keklikler, yaban hayatına tavuklarla alışıyor
Kınalı keklikler, yaban hayatına tavuklarla alışıyor
-Kahramanmaraş'ta üretilen kınalı keklikler, doğal ortama daha uyumlu olabilmeleri için "cüce koşin" cinsi tavuklarla yetiştiriliyor -Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Deligöz: -"Kekliklere, yumurtadan çıkar çıkmaz beslenme, saklanma, yem bulma ve yırtıcılardan korunma gibi özelliklerin kazandırılması hedefleniyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İZZET MAZI - Kahramanmaraş'ta üretilen kınalı keklikler, doğal ortama uyum sağlayabilmeleri için gereken özellikleri "cüce koşin" cinsi tavukların yanında kazanıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kanatlı ve memeli olmak üzere yabani hayvan türleri yetiştirilerek, belirli zamanlarda doğaya salındığını söyledi.

Bu kapsamda Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde yılda yaklaşık 15 bin üretim yapıldığını belirten Deligöz, bunların da  Türkiye 'nin dört bir tarafına gönderildiğini anlattı.

Kekliklerin doğaya daha uyumlu olabilmesi için ilk kez farklı bir çalışma yaptıklarına işaret eden Deligöz, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede yılda 4 ya da 5 kez kuluçkaya yatan tavuklara ait yumurtalar, gurk olduktan 22 gün sonra keklik yumurtalarıyla değiştiriliyor. Çalışmayla kekliklere, yumurtadan çıkar çıkmaz beslenme , saklanma, yem bulma ve yırtıcılardan korunma gibi özelliklerin kazandırılması hedefleniyor. 'Cüce koşin' cinsi tavuklarla yetişen kınalı keklikler, doğal ve yabani ortama daha iyi uyum sağlayacak."

Bu sayede her tavuğun yılda 250 keklik eğitebileceğini dile getiren Deligöz, "cüce koşin" cinsi tavukları, diğer türlere göre yabani hayata alışkın olması ve en fazla kuluçka özelliği taşımasından seçtiklerini bildirdi.

Uygulama sayesinde kekliklerin insanla temasının azalacağını vurgulayan Deligöz, çalışmanın başarılı olması halinde diğer kınalı keklik üretim istasyonlarında da bu yöntemin uygulanabileceğini sözlerine ekledi.