Klimacılar arızalara yetişemiyor

Klimacılar arızalara yetişemiyor
Klimacılar arızalara yetişemiyor
- Türkiye'de yılın en yüksek sıcaklık değerlerinin ölçüldüğü illerden Kahramanmaraş'ta klima servisleri, zamanlarının çoğunluğunu sıcaklar nedeniyle arızalanan cihazlara ayırıyor - Klima ustası Mustafa Görür: - "Bize gelen arızaların montaj hariç yüzde 90'ı aşırı sıcaklıklardan kaynaklanıyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR -  Türkiye 'de yılın en yüksek sıcaklık değerlerinin ölçüldüğü illerden Kahramanmaraş'ta aşırı sıcaklar klimalarda arızaları artırdı.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde seyrettiği kentte vatandaşlar çoğunlukla klimalarla serinlemeye çalışıyor. Klima satışları ise buna bağlı olarak artıyor.

Vatandaşların günler öncesinden ilettiği montaj taleplerini karşılamaya çalışan servis çalışanları, sıcaklık nedeniyle arıza veren klimalara yetişmekte zorlanıyor. Sıcak hava nedeniyle birçok klima arızalanıyor. Müşterilerinin arıza bildirimlerine giden servis çalışanları, çoğunlukla sıcaklığa bağlı sorunlarla karşılaşıyor.

Klima ustası Mustafa Görür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu dönemde kendilerine gelen arızaların genellikle sıcaklardan kaynaklandığını söyledi.

Aşırı sıcaktan cihazdaki teknik aksamın da etkilendiğini vurgulayan Görür, şöyle konuştu:

"Dış ortam sıcak ve  güneş alan klima motoru akşama kadar çalışıyor. Sıcaktan dolayı kompresör devreye girmiyor, 'kapöstör' denilen alet kendini korumaya alıyor sonra da devre dışı kalıyor. Zaten bu cihaz kendini korumaya almasa motor arızalanır."

Görür, klimalara gereğinden fazla yüklenilmemesi ve cihazın gölge bir alana monte edilmesi gerektiğini hatırlattı. 

Soğutulması gereken alanın büyüklüğüne göre klima tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Görür, cihaz çalışırken de kapı ve pencerelerin açılmamasını önerdi. 

Aşır sıcaklardan dolayı zorlanan klimaların bulunduğu ortamda kapı ve pencere açılmasıyla da arızaların artacağına dikkati çeken Görür, 

"Bize gelen arızaların montaj hariç yüzde 90'ı aşırı sıcaklıklardan kaynaklanıyor. İnsanlar sıcaklarda su içip serinliyor ama klimalar için aynı durum söz konusu değil. Bazı yerlerde klimalar küçük geliyor bazı yerlerde de kapı pencere açık kaldığı için klimalar arıza verebiliyor. Ama biz bu dönemde en çok sıcaklardan dolayı servis yoğunluğu yaşıyoruz."

 

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kapı

  ,

  Hava

  ,

  Güneş

  ,

  derece

  ,

  sıcak