Kuleciler göreve hazır

Kuleciler göreve hazır
Kuleciler göreve hazır
- Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındakı yaklaşık 1 milyon hektarlık ormanlık alandaki 26 gözetleme kulesindeki 94 personele, yangın eğitimi verildi - Orman Bölge Müdürü Sabuncu: "2015 yılı yangınla mücadele çalışmaları kapsamında, tüm ekiplerimizle eğitim çalışmalarına başladık"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındakı yaklaşık 2 milyon 805 bin hektar alandaki 26 gözetleme kulesinde görvlendirilen 94 personele yangın eğitimi verildi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu, bölge müdürlüğü lokalindeki toplantıda yaptığı konuşmada, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında gözetleme kule görevlilerine yönelik düzenlenen eğitimin önemini anlattı.

Sabuncu, bölgede 26 kule bulunduğunu ve 94 personelin 24 saat esasına göre vardiyalı görev yaptıklarını belirtti.

Kış mevsiminin uzun sürmesi sonucu yol kenarlarında ve orman içinde yoğun yanıcı malzeme biriktiğini, bu nedenle geçen yıllara oranla daha dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Sabuncu,  Gaziantep , Hatay, Kilis ve Kahramanmaraş'ta görev yapan santral memurları, haber merkezi ve yangın söndürme ekiplerine telsiz, pusula, hassas güvenlik dürbünü, cep tipi rüzgar hızı ölçüm cihazı kullanımı ile yılan, akrep, arı ve böcek sokmalarında alınacak önlemler ve ilk yardım konularında eğitim verildiğini söyledi.

Çalışmalara ilişkin bilgiler veren Sabuncu, şunları kaydetti:

"2015 yılı yangınla mücadele çalışmaları kapsamında, tüm ekiplerimizle eğitim çalışmalarına başladık. Bu kapsamda gözümüz kulağımız olan, ilk bilgileri aldığımız ve yangına müdahale ederken yönlendirmelerine ihtiyaç duyduğumuz gözetleme kulesinde çalışan personelimizin eğitimini yapıyoruz. Arkadaşlarımızın yangınların söndürülmesinde, haber alınmasında ve hızlı müdahale edilmesindeki görevleri, bölgelerini tanımaları, yangına gelecek ekipleri kısa ve net ifadeler kullanarak gerekli yerlere sevk edebilmeleri bizim için çok önemli."

Yangın önleme ve söndürmede çok önemli bir etken olan kule görevlilerinin göreve başlamadan önce ciddi bir eğitimden geçmesi gerektiğine işaret eden Sabuncu, olası bir yangın bilgisinin kule görevlisinden önce kendilerine ulaştırılması durumunda ilgili kişi hakkında yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından kursiyerlere ,Yangın Şube Müdürü Muzaffer Kertmen tarafından telsiz kullanımı ve önemi konularında bilgilendirme yapıldı.