Kumarlı Sulama Göleti'nin yapım sözleşmesi imzalandı

Kumarlı Sulama Göleti'nin yapım sözleşmesi imzalandı
Kumarlı Sulama Göleti'nin yapım sözleşmesi imzalandı
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Onikişubat ilçesinde inşa edilecek olan Kumarlı Sulama...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Onikişubat ilçesinde inşa edilecek olan Kumarlı Sulama Göleti'nin sözleşmesinin imzalandığı bildirildi. Projenin tamamlanması ile 8 bin 180 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanacak.

Bakanlık Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Kumarlı Mahallesi'nde yer alan Kumarlı Deresi üzerinde inşa edilecek gölet ve sulama projesinin gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 42,5 metre yükseklikte ve aktif hacmi yaklaşık 1,8 milyon metreküp olarak inşa edildiği belirtildi.

Sulama inşaatının tamamlanmasıyla birlikte Kumarlı, Çukurhisar ve Kaynar Mahalleleri'nin Çukurhisar, Angıtlık ve Bektaşlı ovalarında yer alan arazilerine ait 8 bin 180 dekar alan basınçlı borulu şebeke vasıtasıyla yağmurlama ve damla sulama sistemi ile suya kavuşacağı bildirildi.

Yaklaşık 15 milyon liraya ihale edilen projenin bitim süresi 900 gün olarak öngörülüyor.

Son 12 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 1 milyon 353 bin lira yatırım gerçekleştirilen Kahramanmaraş'ta Kumarlı Göleti ve Sulaması'nın hayata geçirilmesiyle beraber proje alanında ki zirai faaliyetler sayesinde ekonomide yılda yaklaşık 6 milyon 350 bin lira gelir artışı sağlanacak.

Açıklama görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son 12 yılda Kahramanmaraş'ta inşa ettikleri sulama projeleri ile kentteki bereketli topraklarına can suyu olduklarını vurguladığı belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

"DSİ Genel Müdürlüğümüzce hizmete alınan projeler ile 113 bin 170 dekar zirai araziyi modern sulama sistemlerine kavuşturduk. Kahramanmaraş'ın verimli topraklarına bereket kattık. Kahramanmaraşlı çiftçilerimizin yüzünü güldürdük ve yılda 23,5 milyon TL zirai gelir artışı sağladık."