Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
- Kahramanmaraş ve Elbistan ilçesinde etkinlik düzenlendi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İl Müftüsü Muhammed Gevher, İslam dünyasındaki sıkıntıları gidermenin tek yolunun Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberi anlamaktan geçtiğini söyledi.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında İl Müftülüğünce Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde kadınlara yönelik düzenlenen program, Acemli Camii Kuran Kursu öğrencilerinden Hafız Abdulkadir Keskin'in Kuran tilavetiyle başladı.

"Hz. Peygamber efendimiz ve birlikte yaşama ahlakı" konusunun işlendiği programda Gevher, bayanlara yoğun katılımlarından dolayı teşekkür etti.

İnsanlardan birbirlerine kin ve nefret beslememesini isteyen Gevher, "İman etmedikçe cennete giremezsiniz, bir birinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız" hadisini hatırlatarak, Hz. Muhammed'in dünyaya teşrifleriyle ay, güneş ve yıldız herkesin o gece Hz. Peygamberin evinin etrafında adeta bir nur pervanesi olunduğunu belirtti.

Kutlu doğum için düzenlenen program için salona gelen insanların, Hz. Peygambere olan sevgi ve hayranlığın bir göstergesi olduğunu vurgulayan Gevher, "Geçtiğimiz yıl stadyuma sığmayan 20 bin Peygamber sevdalısı bu yılda bu güzel salona sığmadı. Bu güzelliği yaşatanlara şükran borçluyuz. Böyle bir peygambere rağmen İslam aleminin sıkıntılar içinde olması bizleri üzüyor. Sıkıntıyı gidermenin bir tek yolu var oda Kur'an-ı Kerim ve peygamberi iyi anlamadan geçer" diye konuştu.

Daha sonra Şerife Yaşar Gölcü Kız Kuran Kursu öğrencilerince hazırlanan "Hz. Vahşi'nin hasreti" konulu tiyatro gösterildi.

Program, oratoryo, ilahi dinletisi ve sohbet ardından son buldu.

Kahramanmaraş Orman bölge Müdürlüğü Kutlu Doğum anısına bayanlara bin 444 gül fidanı dağıttı.

Programa, Kahramanmaraş Valisi Mustafa hakan Güvençer, Büyükşehir belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 12 Şubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkan vekili Mehmet Akif Kahveci, Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü İsmail Günay, Onikişubat İlçe Müftüsü Abdullah Demir, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Müdürü Ayşe Taşkıran ile Kuran Kursu öğreticileri ve bayanlar katıldı.

- Elbistan'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

Elbistan İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi.

İlçe Müftüsü Muhsin Demirel, Çarşı Atik Camii'nin bahçesinde Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan etkinliklerin açılış konuşmasında, Allah'ın insanları Hz. Peygambere komşu eylemesini diledi.

Hz. Peygamberin dünyayı şereflendirmesinin 1444. yılının kutlanmaya başlandığını dile getiren Demirel, "Kutlamaların bu seneki teması 'Hz. Peygamber, Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku' olacaktır. Biz dünyada huzuru, sevgiyi, şefkati örnek arıyorsak, model arıyorsak bu örnek efendimizdir" dedi.

Etkinlik, karanfil takdimi ve pilav dağıtımının ardından sona erdi.