Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
- Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yaman: - "Nasıl oluyor da adı anıldığı zaman ürperdiğimiz, salavat getirdiğimiz, yolundan gitmekle övündüğümüz, onun şefaatini umduğumuz Hz. Peygamber, bizlere böyle bir imkan ve kurtuluş reçetesi sunarken, biz nasıl oluyor da kendi aramızda birlikte yaşamayı beceremiyoruz"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, "Nasıl oluyor da adı anıldığı zaman ürperdiğimiz, salavat getirdiğimiz, yolundan gitmekle övündüğümüz, onun şefaatini umduğumuz Hz. peygamber, bizlere böyle bir imkan ve kurtuluş reçetesi sunarken biz nasıl oluyor da kendi aramızda birlikte yaşamayı beceremiyoruz" dedi.

Prof. Dr. Yaman, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, İl Müftülüğü tarafından Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferansta, birlikte yaşama örnekliğini Hz. Peygamberden öğrendiklerini belirtti.

Sahabe döneminden örnekler veren Yaman, "Peygamberimiz bir gün arkadaşlarıyla oturduğu bir anda 'üç defa cennete giremez' dedi. Oradakiler şaşırarak 'kim cennete giremez Ya Resullellah' dediler. 'Komşusu kendi şerrinden emin olmayan kimse cennete giremez' buyurdular" ifadelerini kullandı.

- "Kan ve gözyaşı dinmiyor"

Öteki ile ilişkilerde nasıl birlikte yaşanması gerektiğinin kodlarını veren bir peygamberimizin bulunduğunu vurgulayan Yaman, şöyle devam etti:

"Komşumuzla beraber, eş dostumuzla beraber bir toplumsallığın içinde nasıl yaşamamız gerektiğini ve hangi hassasiyetlere sahip olmamız gerektiği gösteren peygamber var. Ve beraber yaşadığımız hayvanlarla beraber onlara nasıl davranmamız gerektiğini bizlere gösteren bir Peygamber var. Nasıl oluyor da adı anıldığı zaman ürperdiğimiz, salavat getirdiğimiz, yolundan gitmekle övündüğümüz, onun şefaatini umduğumuz Hz. Peygamber, bizlere böyle bir imkan ve kurtuluş reçetesi sunarken biz nasıl oluyor da kendi aramızda birlikte yaşamayı beceremiyoruz. İslam dünyasında neden kan ve gözyaşı dinmiyor."

- Birlikte yaşama ahlakı

İl Müftüsü Muhammed Gevher ise Kutlu Doğumun insanlara muhabbet ve bereket vesilesi olmasını istedi.

Gevher, amaçlarının Hz. Peygamberi sadece camilerde değil, uygun her mekanda onun şanına yakışan bir şekilde anmak ve anlamaya çalışmak olduğunu vurguladı.

Allah'ın kardeş olduğunu bildirdiği müminlerin, insaf, merhamet ve acıma duygularını bir tarafa bırakarak birbirlerine önemli ölçüde kin, nefret ve haset duyguları ile bakmakta, çeşitli bahane ve sebeplerle birbirlerini katletmekte olduğuna dikkati çeken Gevher, "Birlikte yaşama ahlakı ve onun kurallarına uymak gerçek mümin ve medeni insanın işidir. Peygamberimizin ifadesiyle 'O kendisi için istediğini kardeşi içinde arzu eder, kendisi için arzu etmediğini kardeşi içinde arzu etmez.' Bu anlayış apartmanımıza, yerlerimize, devlet dairelerimize, trafik seyrimize, alış verişimize kısaca hayatımızın her safhasına girdiği gün daha güzel ve medeni bir toplum oluruz" diye konuştu.

Etkinlikte, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Ahmet Görüzoğlu şefliğinde İl Müftülüğü tasavvuf musiki korosunun seslendirdiği, bir birinden güzel seçkin ilahi ve kasidelere katılımcılarda eşlik etti.

Kuran kursu öğretici hafız Salih Akben ise Kur'an-ı Kerim tilaveti yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2015 yılı "Kutlu Doğum" programları için hazırlanan sinevizyonun izlenmesinin ardından, Ekinözü İlçe Müftüsü Emin Patan "Peygamberimiz" adlı şiir okudu.

Daha sonra Kutlu Doğum Haftası kapsamında ilköğretim ve liselere yönelik şiir ve kompozisyon yarışmasında derece girenlere ödülleri verildi.

Programa, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cemal Tanrıverdi, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan ve eşi, Adalet Komisyonu Başkanı Faruk Şener,  İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu ve eşi, Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü İsmail Günay ile ilçe müftüleri, daire müdürleri, iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.