Makedonyalı sanatçı "güçlü Türkiye'yi" resmetti

Makedonyalı sanatçı "güçlü Türkiye'yi" resmetti
Makedonyalı sanatçı "güçlü Türkiye'yi" resmetti
- Erasmus programı kapsamında Kahramanmaraş'a gelen ressam Mladenovska'nın "kayaların arasından çıkan Türk bayrağı" çalışması dikkati çekiyor - Mladenovska: - "Öğrendim ki Türkler birçok savaş kazanmış. Bu resimdeki kayaların arasından çıkan bayrak, Türklerin savaşı kazanma gücü olduğunu simgeliyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Erasmus  Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı kapsamında 6 ay önce Kahramanmaraş'a gelen Makedonyalı ressam Ivana Mladenovska'nın "kayaların arasından çıkan Türk bayrağı" çalışması ilgi görüyor.

Erasmus+ çerçevesinde Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye değer görülen ve BİLSEK Gençlik Kulübü Derneğince yürütülen çalışma çerçevesinde, Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde "Gençlerle Kültür ve Sanat" adlı resim sergisi açıldı.

Sergide, program kapsamında Kahramanmaraş'a gelen Makedonyalı Mladenovska ve Jasmina Runesvka ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Samet Küçükönder'in eserleri yer aldı.

"Kayaların arasından çıkan Türk bayrağı" çalışmasıyla dikkati çeken Mladenovska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanat gönüllüsü olarak 6 aydır Kahramanmaraş'ta bulunduğunu belirtti.

Burada Türk insanlarını ve kültürünü tanıma fırsatı elde ettiğini dile getiren Mladenovska, "Tarihini ve kültürü araştırdığımda Türklerin muhteşemliğini ve cesurluğunu öğrendim. Burada da bunun farkına vardım. Bunu bir resimde ortaya çıkararak sunmak istedim. Şunu da öğrendim ki Türkler birçok savaş kazanmış. Bu resimdeki kayaların arasından çıkan bayrak, Türklerin savaşı kazanma gücü olduğunu simgeliyor" dedi.

Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Mladenovska, "İnsanların ölmesinden üzüntü duyuyorum ama Türkiye'nin sonunda kazanacağından eminim. Bir resim sanatçısı olarak da bunu yansıttım" diye konuştu.

Jasmina Runesvka ise Türkiye'den çok etkilendiğini, kahramanları ve destanlarıyla ünlü bir ülkeden gidecek olmanın üzüntüsünü yaşadığını kaydetti.