Mehteri "gönül gözüyle" çalıyorlar

Mehteri "gönül gözüyle" çalıyorlar
Mehteri "gönül gözüyle" çalıyorlar
- Kahramanmaraş Ertuğrul Gazi Görme Engelliler İlkokulu öğrencilerinden oluşan mehter takımı, ailelerinin ve okulun gurur haline geldi - Görme engelli öğrenci Karasu: - "İlk başta zorlanacağımızı düşünmüştük ancak öğretmenlerimizin desteğiyle kısa sürede iyi bir performans ortaya koyduk"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, görme engelli öğrencilerden oluşan mehter takımı izleyenlerin beğenisini kazanıyor.

Merkez Onikişubat ilçesindeki Ertuğrul Gazi Görme Engelliler İlkokulunda, yaklaşık 2 ay önce mehter takımı kuruldu. Okul Müdürü Çetin Özbek ve Müdür Yardımcısı Zeynep Kömeağaç'ın girişimleriyle oluşturulan takımda 15 görme engelli öğrenci yer alıyor. Engelli olmalarına rağmen kısa sürede başarı elde eden öğrenciler, verdikler konserlerle ailelerinin ve okulun gurur haline geldi. 

Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müziğe yatkın öğrencilerden mehter takımı kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Öğrencilerin, çalışmalara severek katıldığını anlatan Özbek, "Öğrencilerimiz öyle etkilendiler ki mehter onları adeta okula bağladı. İnşallah mezun olana kadar bu faaliyetlerini sürdürecekler" diye konuştu. 

Kömeağaç ise çok farklı ve güzel iş yaptıklarına inandığını ifade etti. 

Görme engelli çocukların birçok yeteneğinin olduğuna işaret eden Kömeağaç, "Özellikle müzikten çok hoşlanıyorlar. Kısa sürede bu işin üstesinden geldik" diye konuştu.

Halk oyunları usta öğreticisi Zafer Reyhan da ilk defa görme engellilere eğitim verdiğini dile getirdi. 

Eğitimin ilk başında tedirgin olduğunu vurgulayan Reyhan, "Çocuklarımız ileriye dönük daha güzel şeyler yapacaklar" dedi.

Takımın kösçüsü Mehmet Emin Köylü de arkadaşlarıyla çok eğlendiklerini kaydetti.

Ahmet Karasu da mehteran takımında olduğu için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "İlk başta zorlanacağımızı düşünmüştük ancak öğretmenlerimizin desteğiyle kısa sürede iyi bir performans ortaya koyduk" şeklinde konuştu. 

Zümre Onaran ise mehterle okula bağlandıklarını vurguladı.