Mevsimlik işçi yevmiyeleri belirlendi

Mevsimlik işçi yevmiyeleri belirlendi
Mevsimlik işçi yevmiyeleri belirlendi
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan ilçesinde işçi yevmiyeleri, çavuşluk ücreti de dahil 36 TL olarak belirlendi.Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan ilçesinde işçi yevmiyeleri, çavuşluk ücreti de dahil 36 TL olarak belirlendi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, ziraat odası toplantı salonunda yaptığı konuşmada, oda yönetim olarak, ilçede 2015 yılı çalışma mevsiminin başlaması nedeniyle,  tarım işçilerinin bir günlük işçi yevmiyesinin çavuşluk da içinde 36 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Söz konusu paranın 34 lirasının işçiye kalan 2 liranın ise çavuşun olacağını ifade eden Bulut, işçi 8 saatten fazla çalıştırıldığı takdirde, her saat için 4,50 lira ücret ödeneceğini, 20 işçinin başında bir çavuş bulunacağını, çavuşun yevmiyesinin de işveren tarafından ödeneceğini kaydetti.

- "İşçiler kamyonet kasasında taşınmayacak"

Tarlada 16 yaşından küçük işçi çalıştırılmayacağını vurgulayan Bulut, şunları kaydetti:

"Yatılı gelen işçi için getirme işverene, gidiş işçiye ait olacak. 16 yaşından küçük işçi çalıştırılamaz her gün gidiş, geliş yapan işçiler için işverenle işçiler kendileri, anlaşacak işçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. İşçiler, kamyonet kasasında taşınamayacak. Ayrıca sulu arazide çift sürümü 19 TL, kıraç arazide 17 TL, kültivatör çekimi 10 TL, koplu çekim 10 TL, kürümleme 8 TL, diskaron 9 TL, tarla zirai ilaçlama dönümü 5 TL, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 55 TL, 400 litrelik ilaçlama 35 TL olarak belirlenmiştir."


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  lira

  ,

  yönetim

  ,

  kıraç

  ,

  2015