Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- Kahramanmaraş ve Kilis'te AK Parti ve MHP'den milletvekili seçilen adaylar mazbatalarını aldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Milletvekili Genel Seçimi'nde Kahramanmaraş ve Kilis'ten AK Parti ve MHP 'den milletvekili seçilerek, 25. Dönem Parlamentosu'nda yer alacak adaylar mazbatalarını aldı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AK Parti İl Başkanı Metin Doğan ve çok sayıda partililerle adliyeye gelen Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak ve Mehmet İlker Çitil, İl Seçim Kurulu Başkanı Cahit Parlak, Onikişubat İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kayhan Yıldırım ve Dulkadiroğlu İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ali Rıza Sıvacı'dan mazbatalarını aldı.

AK Parti İl Başkanı Metin Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın AK Parti'ye çok yoğun bir şekilde destek verdiğini belirtti.

Yüzde 62,3 oy oranıyla ve 6 milletvekiliyle AK Parti olarak Kahramanmaraş'ta bir rekora daha imza attıklarını vurgulayan Doğan, "Kahramanmaraş her zaman muhafazakar demokrasinin hep kalesi olmuştur. Anavatan Partisi'nin Özal'lı yıllarında Menderes döneminde de Kahramanmaraş milletin adamlarına, millete hizmet eden insanlara olağanüstü destekler vermiştir. AK Parti döneminde de tüm seçimlerde Kahramanmaraş, AK Parti'ye büyük destekler verdi" diye konuştu.

25. Dönemde de milletvekillerinin Kahramanmaraş'a önemli hizmetler yapacaklarını iddia eden Doğan, milletvekillerinin meclis çalışmalarından arta kalan zamanlarında kentte vatandaşlarla bir arada olacağını,  sürekli halkın arasında, onların sorunlarını dinleyen, ulaşılabilir milletvekilleri olarak hizmet vereceklerini kaydetti.

Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ise huzur içinde bir seçim geçirerek, birinci parti olarak çıktıklarını vurgulayarak, Kahramanmaraş'tan da milletvekili sayılarını düşürmeden seçimleri tamamladıklarını anlattı.

Reyhanlıoğlu, "Biz kendimizi birinci ilan ediyoruz çünkü Rize'den Cumhurbaşkanımız var Konya'dan başbakanımız var. Kahramanmaraş'ta biz gerçekten AK Parti sevdalısı olarak bütün hemşehrilerimiz bizi birinci parti olarak çıkarttı. Her zaman telefonlarımız ve kapılarımız vatandaşımıza açık olacak" dedi.

Milletvekili İlker Çitil de seçimleri vatandaşın iradesinin sandığa ve meclise yansıması olarak değerledirerek, 13 yıl önce yüzde 34 ile başladıkları yolculuğa, 3 dönem sonunda oylarını yüzde 41 seviyesine taşıyarak en yakın rakiplerine de 16 puan fark attıklarını belirtti.

Seçimden birinci parti olarak çıktıklarını ifade eden Çitil, "Ben bize oy veren yada vermeyen bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın mecliste sesi ve gücü olacağız" diye konuştu.

Milletvekili Uğur Dilipak ise her zaman milletin iradesinden başka hiç bir iradeyi tanımadıklarını her yerde ve her platformda söylediklerini savunarak, her zaman başları sıkışsa millete gittiklerini vurguladı.

Dilipak, "Milletimiz için ne gerekiyorsa onu yaptık ve her zaman hazır olduk. Bundan sonrada bu dik yürüyüşümüz devam edecek. Milletimizden aldığımız emanete bu teveccüh doğrultusunda sahip çıkacağız. Bundan vatandaşlarımız hiçbir şekilde kaygı duymasın. Allah'ın izniyle ne söz verdiysek de bunların takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

Parti çalışmaları ve çeşitli nedenlerden dolayı kent dışında olan Ünal, Kaynak ve Kaçar'ın mazbataları AK Parti İl Başkanı Doğan ve ilgililer tarafından alındı.

- MHP Kahramanmaraş milletvekili adayları mazbatalarını aldı 

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Kahramanmaraş'ta MHP'den milletvekili seçilen Fahrettin Oğuz Tor ve Sefer Aycan da mazbatalarını aldı.

Parti binasında düzenlenen törende, MHP İl Başkanı Süleyman Öner milletvekilleri Tor ile Aycan'a mazbatalarını verdi.

Aycan, 7 Haziran seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi 'nin başarılı olduğunu ve Türkiye genelinde yüzde 16,3 oy aldıklarını kaydetti.

Tor ise seçimin ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

- AK Parti ve MHP Kilis milletvekili adayları mazbatalarını aldı

Kilis'ten milletvekili seçilen AK Parti ve MHP adayları mazbatalarını İl Seçim Kurulundan aldı. 

AK Parti'den milletvekili seçilen Reşit Polat, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Eryılmaz ve partililerle İl Seçim Kurulu'na geldi.

Burada mazbatasını alan Polat, Kilis'te seçim güvenliği açısından hiçbir sıkıntının yaşanmadığını, Kilis halkının vefasını her zaman gösterdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

''Seçim gününde hiçbir olayla karşı karşıya gelmedik. Diğer partililerle hep sevecen bir hava vardı. MHP Milletvekili Yün ile birbirimize başarı diledik. Kilis halkı ne yapması gerektiğini bilen bir halktır. Seçimde bize gösterilen ilgiden dolayı halkımıza ve teşkilatımıza teşekkür ederim. Bundan sonra inşallah en kısa zamanda hükumet kurulur. Çünkü Allah kimseyi hükümetsiz bırakmasın. Güçlü bir hükümet modeliyle kalan hizmetler inşallah devam edecek.''

İl Seçim Kurulu Başkanı Şentürk Bulut da MHP Kilis Milletvekili Mustafa Yün'e mazbatasını takdim etti.