Minaredeki 55 yıllık leylek yuvası köyün simgesi oldu

Minaredeki 55 yıllık leylek yuvası köyün simgesi oldu
Minaredeki 55 yıllık leylek yuvası köyün simgesi oldu
- Kahramanmaraş'ta 55 yıl önce yıldırım düşmesi sonucu zarar gören minareye yuva kuran leylekler, köyün simgesi haline geldi - Çiçek Köyü Muhtarı Doğan: - "Bu minare her yaz gelen leyleklere ev sahipliği yapıyor"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - KENAN ARAYICI - Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde,  55 yıl önce yıldırım düşmesi sonucu zarar gören caminin minaresi, leyleklerin yuvası nedeniyle tamir edilmiyor. Her bahar leyleklere ev sahipliğıi yapan minaredeki leylek yuvası köyün simgesi haline geldi.

Çiçekli Köyü Muhtarı Davut Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, leyleklerin köyün simgesi haline geldiğini, köylerinin bu nedenle "leylekli köy" olarak bilindiğini anlattı.  

Köydeki caminin vatandaşların desteğiyle 1939'da yapıldığını belirten Doğan, leyleklerin bu tarihte minarenin şerefesine yuva yaptığını söyledi. 

Caminin minaresine 55 yıl önce yıldırım düşünce yuvanın ve yavru leyleklerin yandığını aktaran Doğan, şunları kaydetti:

"Mahalle halkı camiyi tamir etmek için uğraşırken minarenin ucuna leylekler yeniden yuva yaptı. Tamir etmekten vazgeçtik. Leylekler her yaz buraya gelip barınıyor. Minare her yaz gelen leyleklere ev sahipliği yapıyor. Leylekler adeta köyün simgesi haline geldi. Biz böyle mutluyuz. Onlar da mutlu ki her yıl buraya geliyorlar."

Yıldırım düşmesine tanıklık eden 80 yaşındaki Vahap Türk de minareye yıldırım düştüğü gün, mahallenin leylek sürüsünün akınına uğradığını ifade etti.

Türk, leyleklerin 55 yıldır köye gelerek minaredeki yuvada konakladığını ifade etti. 


    ETİKETLER:

    Köy