Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası, Kahramanmaaş'ta protesto edildi

KAHRAMANMARAŞ (AA) -Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası, 80 sivil toplum kuruluşu tarafından Kahramanmaraş'ta protesto edildi.

Trabzon Caddesi Özel İdare İş Merkezi önünde toplanan kalabalık, burada bir süre slogan atarak, Abdulfettah el-Sisi yönetimini protesto etti.

"Zulme boyun eğmeyen, haktan taviz vermeyen öncülere bin selam" pankartını taşıyarak, Ulu Cami önüne kadar yürüyen kadın ve çocukların da katıldığı grup,  ellerinde Türkiye ve Mısır bayraklarıyla "Darbeciler İhvan'ı yargılayamaz", "Müslüman zulme boyun eğmez", "Seyyid Kutub, El-Benna, Selam olsun İhvan'a", "İhvan'a selam direnişe devam", "Katil Sisi, Katil Esed", "İslami hareket engellenemez" sloganları atarak, Mursi'ye verilen idam cezasına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Bülbül, grup adına yaptığı açıklamada, dünya hukuk tarihinin "en utanç verici, en vahşi, en alçakça ve en ahlaksızca" verilmiş idam kararlarını protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Verilen cezaların yok hükmünde olduğunu vurgulayan Bülbül, şunları kaydetti:

"Sadece bu ceza değil, söz konusu cezayı veren düzmece mahkemeler ve kukla yargıçlar da yok hükmündedir. Modern dünya sistemi ve onun kuklası olan Sisi ile ona destek verenler bilmelidir ki Müslümanları ölümle korkutabileceğini sananlar, büyük bir gaflet ve yanılgı içindedir. İslam ümmeti ve Müslüman Mısır halkı zalimlerden, bu hukuksuzlukların hesabını elbette soracaktır. İnşallah zalimler, hainler, iş birlikçiler, siyonistler, emperyalistler, Mursi'yi ve arkadaşlarını idam etmeye asla muktedir olamayacak. Kahramanmaraş Platformu olarak, Mısır'ın siyonistlerden, diktatörlerden, zalimlerden, hainlerden, iş birlikçilerden kurtulup ümmetin birliği ve huzuru için adaletin ve barışın yeniden hakim olmasını diliyoruz. Zalimlerin karşısında Mursi ve arkadaşlarının yanında olduğumuzu tüm dünyaya haykırıyor, zalimler için yaşasın cehennem diyoruz."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Uğur Dilipak, AK Parti İl Başkanı Metin Doğan, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı program, yapılan duanın ardından son buldu.