MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Şirikçi:

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Şirikçi:
MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Şirikçi:
- "Türkiye'nin büyümesi, üretimin, ihracatın artması için ihtiyacımız olan tek şey, istikrar"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Atıf Şirikçi, iş dünyasının 7 Haziran seçimleri sonrası siyasi istikrarın sürmesi beklentisinde olduğunu söyledi.

Şirikçi, yaptığı açıklamada, anket sonuçlarına göre AK Parti 'nin tekrar iktidara geleceği anlaşılınca para girişinin başladığını, yüksek döviz kurlarında da gevşeme olduğunu belirtti.

Türkiye 'nin elde ettiği gücünü siyasi istikrarına borçlu olduğunu vurgulayan Şirikçi, istikrarın sürmesinin Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "İstikrar olmazsa bizlerin yatırım yapması mümkün değil. Bazı sanayici arkadaşlar yatırımlarını seçim sonrasına bırakmayı düşünüyorlardı. Ancak yaşanan bu olumlu havadan sonra, yatırımlarını seçim sonrasına bırakmadan yapılabilecekleri algısına kavuştular" diye konuştu.

"Hükümetin, çoğunlukla anayasayı değiştirebilecek sayıya ulaşması halinde Türkiye'de daha büyük yatırımlar olacağı kanısındayız" diyen Şirikçi, Başbakan Yardımcı Ali Babacan'ın da teşviklerle ilgili olarak önümüzdeki süreçte bazı adımlar atılacağının müjdesini verdiğini söyledi.

Teşviklerin, yatırımdaki öneminin inkar edilemeyeceğine vurgu yapan Şirikçi, bu mesajın da iş dünyasında sevinçle karşılandığını kaydetti.

Şirikçi, şöyle devam etti:

"Tabi, AK Parti'nin seçimlerden sonra tek başına iktidar olması önemlidir. Tüm olumlu gelişmeler siyasi istikrarın sürmesine bağlı.  Avrupa 'da eurodan dolayı yaşadığımız sıkıntılar büyük ölçüde çözüldü. Avrupa'daki pazar payımız her geçen gün artıyor. Ancak, Suriye'de İran'da, Irak'ta yaşanan sorunlardan dolayı bu bölgelerde, yatırım ve ekonomik açısından sıkıntılar devam ediyor. Kuzey'de de Rusya, Ukrayna bir savaşın içinde olduklarından bu pazar bölgesinde de sıkıntı yaşanıyor. Ancak bu savaşlar bir gün bitecek ve o gün geldiğinde siyasi istikrarın sürdüğü Türkiye, büyük çaplı bir rekabet gücü elde etmiş olacak."

"Tek ihtiyacımız, istikrar"

Türkiye'nin koalisyonlardan çok çektiğini, pamuk ipliğine bağlı olan koalisyon dönemlerinde çalkantılar yaşandığını vurgulayan Şirikçi, bu ülkenin koalisyonları kaldıracak gücünün olmadığını, seçimden sonra AK Parti'nin yine sayısal çoğunlukla tek başına iktidara gelerek, 13 yıldır devam eden istikrarın korunacağına inandıklarını belirterek, "Türkiye'nin büyümesi, üretimin, ihracatın artması için ihtiyacımız olan tek şey, istikrar" değerlendirmesinde bulundu.