Öğrencilerden köyde örnek çalışma

Öğrencilerden köyde örnek çalışma
Öğrencilerden köyde örnek çalışma
- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı bir köyde yaşayan öğrenciler, köylerini temiz tutmak amacıyla kampanya başlattı - Üzerinde temizlik üzerine yazıların bulunduğu dövizlerle ev ev dolaşan çocuklar, "Temiz Evim, Temiz Köyüm" sloganıyla başlattıkları kampanyaya köylülerden destek istedi - Mahalle sakini Koca: "Çocuklar köylünün aklına gelmeyeni düşünmüşler"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - KENAN ARAYICI - Elbistan ilçesine bağlı bir köy okulunda eğitim gören öğrenciler, köylerini temiz tutmak amacıyla başlattıkları "Temiz Evim, Temiz Köyüm" kampanyasına kapı kapı dolaşarak destek istiyor.

İlçeye bağlı Çalış Mahallesi'ndeki Dağdere Malatça İlkokulu öğrencileri, hem okullarını hem de köylerini geliştirmek, değiştirmek ve güzelleştirmek için çalışma yapmaya karar verdi.

Okul müdürü Fatih Çetin'in de desteğini alan öğrenciler, "Temiz Evim, Temiz Köyüm" sloganıyla kampanya başlattı. 

İlk etapta proje hakkında yazdıkları mektupları köylülere ulaştıran çocuklar, daha sonra üzerinde "Bahçeni temiz tut, doğayı kirletme", "Köyümün çöl olmasına izin verme", "Bahçesine çöp atan komşunu uyar", "Temizlik imandan" gelir gibi değişik yazıların yer aldığı dövizlerle kapı kapı dolaşarak, kampanyalarına destek istediler. 

Köylülerin destek verdiği kampanya kapsamında, vatandaşlar çöplerini bir yerde toplayıp, evlerinin önüne çöp kutusu koydu. Ev önünün ve sokaklarını da temizledi.

Okul müdürü Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin temiz çevre heyecanına ortak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çevreye ve çevre kirliliğine karşı duyarlı öğrencilerle el ele vererek hayata geçirdikleri projenin köylülerden destek bulduğunu ifade eden Çetin, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimiz büyük bir azimle çalışmalara başladı. Proje kapsamında köylülere projeyle ilgili mektuplar yazdılar. Beraber ev ziyaretleri yaptık, projemizi köylülere anlattık. Çevre ve temizlik bilinci oluşması için çok gayret sarf ettik. Neticesinde de çalışma ve emeklerimizin boşuna olmadığı gördük. Çünkü köylülerimizden güzel dönüşler aldık. Temizlik konusunda köyde bir kıpırdanma gördük."

Mahalle sakinlerinden Durdu Koca da çocukların ziyaretinin anlamlı olduğunu belirterek, "Çocuklar köylünün aklına gelmeyeni düşünmüşler. Teşvik ettiği için hocalarına da teşekkür ederiz" dedi.

Öğrencilerden Fatma Kara da köylerinin temiz olmasını istedikleri için böyle bir proje hazırladıklarını kaydetti.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Fatih

  ,

  Kampanya

  ,

  Köy

  ,

  Proje

  ,

  Kapı

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  Karşı