Organ Bağış Haftası

Organ Bağış Haftası
Organ Bağış Haftası
- Afşin'de Organ Bağış Haftası kapsamında, organ bağış standı açıldı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Afşin Toplum Sağlı Merkezi tarafından halkı bilinçlendirmek amacıyla organ bağışı standı açıldı.

Afşin Toplum Sağlığı Merkezinde açılan organ bağışı standını ziyaret eden Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş, insanlığa faydalı olmanın en güzel ve en tekili yollarından birinin organ bağışında bulunmaktan geçtiğini belirtti.

Organ bağışının önemine dikkati çeken Karataş, şunları kaydetti:

"Sağlık hizmetlerinin devamı için organ bağışı çok önemlidir. Bu konuda toplum olarak bir takım ön yargılarımız var. Sağlık birimleri ve din adamlarımız tarafından vatandaşlarımıza organ bağışının öneminin çok iyi işlenmesi gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızın organ bağışı konusuyla ilgili görüşü organ naklinin 'caiz' olduğu yönündedir. Zaruret halinde her türlü sakıncalı şeyin helal kılındığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekmektedir. Bir insanın hayatı organ bağışına bağlıysa kişiye organ nakli yapılabilir. "

Afşin Toplum Sağlığı Başkanı Hilal Datlı ise vatandaşların her zaman organ bağışında bulunabileceğini söyledi.

"Organ Bağış Haftası" erkinlikleri kapsamında okul ve kurumlarda stant açıldığını ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığını belirten Datlı, "Organ bağışı konusunda vatandaşlarımız önceki yıllara göre daha ilgili oldu. Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Organ nakli son dönem organ yetmezliklerinde kullanılan en iyi tedavi yöntemidir. Bazen bir bağış birden fazla hayatı kurtarabiliyor. O yüzden her bireyi  organlarını bağışlama konusunda daha cömert olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Datlı, 25 Kasım'a kadar organ bağışı etkinliklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.