Plastikler protokole, deri koltuklar vatandaşa

Plastikler protokole, deri koltuklar vatandaşa
Plastikler protokole, deri koltuklar vatandaşa
- Kahramanmaraş'ta, bir programa kalına Vali Mustafa Hakan Güvençer ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un kendilerine ayrılan deri koltukları vatandaşlara vererek plastik sandalyeye oturması vatandaşlarca takdirle karşılandı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, Afrika hastalığı olarak bilinen "Sığırların Nodüler Ekzantami" hastalığına karşı aşılanma programında, Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un kendilerine ayrılan deri koltukları vatandaşlara verip, plastik sandalyeye oturması takdirle karşılandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 170 bin büyükbaş için alınan 170 bin doz aşı için Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Elmalar Mahallesi'nde tören düzenlendi.

Tören alanın gelen Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, vatandaşların plastik sandalyelerde oturduğunu görünce, talimatla protokolün deri koltukları vatandaşların plastik sandalyeleriyle değiştirildi.

Durumu şaşkınlıkla izleyen mahalle sakinlerinin yüzünü bir süre sonra neşe bürüdü. Olayın şokunu üzerinden atan vatandaşlar, nazik hareketlerinden ötürü Güvençer ve Erkoç'a teşekkür etti.

Vali Güvençer ise konuyu devlet ve millet kaynaşması olarak değerlendirdi.

- Hastalık, ölümlere yol açabiliyor

Daha sonra törende konuşan Vali Güvençer, tehdit altındaki 170 bin büyükbaş hayvanın aşılanmasının önemini anlattı.

Büyükşehir Belediyesinin İl Özel İdaresinin açtığı boşluğu çok süratle doldurduğunu dile getiren Güvençer, şunları kaydetti:

"Belediyemiz, hastalıklara karşı aşı gibi bir meselede İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile el ele vererek Kahramanmaraş'ın bütününde tehdit altındaki 170 bin büyükbaş hayvanın aşılanması için sorumluluk aldı. Bu son derece kıymetli, büyükşehir belediyelerinin kırsal mahallelerde aktif olarak kendini gösteriyor olması hizmet sunumun artık böyle elle tutulur gözle görülür şekilde önemli konulara yansımış olması son derece önemli. Bu birliktelik,  Türkiye 'deki büyükşehir belediyeleri arasındaki ilk örneklerinden bir tanesidir. Kahramanmaraş'a da ilklerden olmak yakışıyor."

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise Kahramanmaraş'ın 170 bin büyükbaş, 1 milyon 705 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Türkiye'de önemli bir potansiyeli barındırdığını, tarımsal büyüklük olarak ise 11'inci sırada yer aldığını belirtti.

İlk defa Kahramanmaraş'ta görülen hastalık ile mücadelede koruyucu aşılamanın önemli araç olduğunu dile getiren Erkoç, "Bu nedenle 11 ilçedeki işletmeler ziyaret edilerek 170 bin büyükbaş hayvanın 'sığırların nodüler ekzantami' hastalığına karşı aşılanacaktır. Amacımız, hayvan hastalıkları ile mücadele programlarına gereken desteği vererek, ilimiz hayvancılığını motive etmek ve hayvancılık potansiyelinin artmasına katkı sunmaktır" die konuştu.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu da geçmişte Elbistan ilçesi Çatova köyünde hastalık belirlendiğini, ilk defa çıkmış olması bu hastalığın ilk defa Kahramanmaraş'ta görüldüğü anlamına gelmediğini, hastalığın teşhisini ilk defa Kahramanmaraş veteriner hekimlerinin yapmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Hastalığın viral yollarla 42 ile yayıldığını dile getiren Emiralioğlu, "Sineklerle yayılan bir hastalıktı. Eğer tedavisi yapılmazsa aşılaması ve gerekli tedbirler alınmazsa zaman zaman ölümlere, çok ciddi maddi kayıplara sebep olmaktadır. Bakanlığımızın son derece üzerinde durduğu ciddi bir hastalıktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardında, bir besihanede büyükbaş hayvanlara veteriner hekimlerce aşılama yapıldı.