"Sim sırma" geleceğe taşınıyor

"Sim sırma" geleceğe taşınıyor
"Sim sırma" geleceğe taşınıyor
- Geçmişi Selçuklulara kadar uzanan Kahramanmaraş'a özgü geleneksel el sanatı "sim sırma", Sevim Şirikçi Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde verilen eğitimle gelecek nesillere aktarılıyor - Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt: "Son dönemde çekilen Türk filmlerinde ve dizilerinde, sim sırma gibi geleneksel el sanatlarına yoğun talep var"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR - Geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanan Kahramanmaraş'a özgü geleneksel el sanatı "sim sırma", Sevim Şirikçi Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde verilen eğitimle gelecek nesillere aktarılırken, son dönemde çekilen tarihi dizilerde de görünmeye başladı.

Osmanlı Türk sanatında önemli yer tutan, varlıklı aile kızlarının çeyizlerinde baş köşeyi süsleyen sim sırma, Kahramanmaraş'taki evlerde ve küçük atölyelerde halen yaşatılıyor.

Sim sırma işlemeciliği yapan kadınlar bir yandan geleneksel el sanatını yaşatırken, diğer taraftan da aile bütçelerine katkı sağlıyor. Sim sırma işlemelerin tarihi dizilerdeki kostümlerde kullanılmaya başlaması bu alanda faaliyet gösteren işletmelere de yeni bir soluk getirdi. 

Yöreye özgü geleneksel el sanatı, Sevim Şirikçi Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde verilen eğitimle gelecek nesillere aktırılıyor. El Sanatları Bölümünde eğitim alan öğrenciler, gelinlik kızların çeyizlerini süsleyen sim sırmayı ilmek ilmek dokuyarak geleceğe taşıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde çekilen Türk filmleri ya da dizilerinde sim sırma gibi geleneksel el sanatlarına yoğun talep olduğunu söyledi.

Sim sırmanın geçmişte saray giysilerinde kullanıldığını belirten Akkurt, "Biz de okulumuzda bu tarihi değerimizi özenle korumaya ve genç nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bunlar yapılırken, kullanım amacının genişlemesi de önem arz ediyor. Geçmişte genellikle erkeklerin yaptığı sim sırma işlemelere, günümüzde kadın eli değdi" dedi.

- Yabancı öğrencilere de eğitim verdiler

El Sanatları ve Teknolojisi Bölümü alan şefi Ayşegül Kaya da sim sırmanın Kahramanmaraş yöresine ait olduğunu söyledi.

Yurt içinde ve yurt dışında ilgi gören sim sırmayı "Yenilik Transferi Projesi" kapsamında uluslararası boyuta taşımayı hedeflediklerini belirten Kaya, bu kapsamda yurt dışından gelen öğrencilere sim sırma işleme eğitimi verdiklerini ifade etti.

Bu konuda olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren Kaya, "Böylelikle sim sırma hem uluslararası üne kavuşuyor hem de gelecek nesillere aktarılıyor" diye konuştu.

Eskiden altın tellerle yapılan sırmanın Osmanlı'nın ekonomik gücünü gösterdiğini dile getiren Kaya, sırmanın günümüzde sentetik hale dönüştüğünü, gelişen teknolojiye göre işlemlerin devam ettiğini kaydetti.

- Sim sırma tarihi dizileri süslüyor

El Sanatları ve Teknolojisi Bölümü atölye şefi Hülya Nacar ise tarihi dizilerde sim sırma gibi yöresel el sanatlarının kullanılmasının, bu sanatın işlemeciliğine katkı sunduğunu söyledi.

Sırma işlemelerin televizyon dizilerinde görülmesinin, halkın bu işe ilgisini artırdığını vurgulayan Nacar, "Sim sırma işlemelerin tarihi dizilerdeki kostümlerde kullanılmaya başlaması sektörde faaliyet gösteren işletmelere yeni bir soluk getirdi. Özelikle dizilerde kullanılan bindallılar ve eski işlemeler sektörü canlandırdı" dedi.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Anadolu

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  eğitim

  ,

  Gelinlik

  ,

  genç